Как се нормализира високото кръвно налягане
Много научни проучвания доказаха, че високото кръвно налягане е в пряка зависимост със сърдечносъдовата заболеваемост. ...
Що е биоталасология
През лятото милиони хора биват привлечени от приятната прохлада край морския бряг, но и ползата за здравето, която носят природните фактори на морето. ...
Острият некротично-язвен гингивит ("уста сболезнени рани") е заболяване, известно още от древността. Едва в краяна XIX в. немският учен Плаут и французинът Венсан описват клиничните му белези, свързвайки го с фузоспирилната инфекция. Оттогава, та и до неотдавна, некротично-язвеният гингивит се представяше като инфекция или гингивит на Плаут-Венсан. Днес в цял свят е възприето това възпалително-деструктивно заболяване да се обозначава като остър некротичноязвен гингивит - резултат от смесена бактериална инфекция.
Болните с начеващ некротично-язвен гингивит се оплакват от внезапната поява на непрестанна, силна и мъчителна болка в областта на венечните папили и венеца без видими болестни изменения. При консумация на пикантни и горещи храни болката се усилва до невъзможност за хранене. Пациентите споделят, че кървенето от венците и при най-лек допир е обилно. По време на миене обаче то е най-силно, заради това изоставят четкането до пълно занемаряване на устната хигиена. Това неминуемо задълбочава заболяването. При по-напреднали случаи болният се чувства притеснен от лошата миризма от устата, която и околните усещат. Смущават го още обилната, но "лепкава" гъста слюнка, както и металният вкус в устата. При някои пациенти телесната температура е повишена, подчелюстните и шийните лимфни възли са уголемени и болезнени.
За възникването на острия некротично-язвен гингивит допринасят един или няколко рискови фактора:
Изтощително инфекциозно заболяване, злокачествени образувания, химио- и лъчетерапия, напреднали стадии на СПИН (да не забравяме, че у нас HIV-серопозитивните са над 1000 и поне 3000 са недиагностицираните заразени и болни).
Стресови ситуации - смърт на близък човек, развод, изпитни сесии.
Психосоматичен дистрес по време на природни бедствия и война (по време на Първата световна война голяма част от войниците са имали "окопна уста", т.е. некротично-язвен гингивостоматит).
Тютюнопушене, алкохолизъм и наркомании. Светът се отказва от цигарите, а българите можем да претендираме за първото място в Европа по тютюнопушене. Алкохолизмът и наркоманиите получават все по-голямо разпространение, а и броят на бездомните също расте.
Затруднен пробив на мъдреци.
Към тези рискови фактори се налага да добавим и други, не по-малко важни:
Стресът и несигурността за утрешния ден поради световната икономическа криза - при безработица често човек не може да поддържа изрядна хигиена, защото нищо не е без пари. Недоимъчното хранене. Не по-малко от неколкостотин хиляди са пенсионерите с минимални пенсии. Те трябва да отделят от оскъдната сума за скъпоструващ, но жизненонеобходим лекарствен минимум! А останалите средства за храна са съвсем нищожни. А какъв имунитет ще изгражда дете, на което храноденът възлиза на два лева, например? И каква качествена храна могат да осигурят на децата си двама работещи родители с минимална заплата?