Пародонтозата атакува венците без симптоми
Пародонтозата е заболяване, което по разпространение се нарежда на второ място след кариеса(разяждането на зъбите) и се среща предимно при хора над 30-годишна възраст. Тя засяга не самия зъб, а тъканите и връзките, които го поддържат. ...
Как да се предпазим от мозъчен инсулт
Bажно е да знаете, че мозъчният инсулт може да бъде предотвратен. Ако се придържате към следните препоръки, вие може да намалите значително риска от възникване на заболяването. ...
Децата до 5-6-годишна възраст боледуват често (3-5-7 пъти годишно) от остри вирусни инфекции на горните дихателни пътища (настинки). По-уязвими са посещаващите ясли, градини и училища. Вирусната инфекция протича с повишена температура, кихане, затруднено носно дишане, водниста хрема, гърлобол, кашлица, дрезгав глас, отпадналост.
В по-голяма част от случаите болестта отшумява за 7-8 дни с помощта на симптоматични средства - противотемпературни, капки за нос, инхалации, промивки на носа с физиологичен разтвор. Въпреки взетите мерки, детето трябва да бъде наблюдавано от педиатър и УНГ-специалист с оглед откриването на допълнителна бактериална индикация.
Преминаването на вирусния риносинуит в бактериален изисква лечение с антибиотици, за да се избегнат ушни и очни усложнения. Причините за развитието на острия бактериален риносинуит при децата са респираторната алергия и третата сливица. Влияние имат и имунологичните и генетични фактори. Всяко възпаление на носната лигавица е придружено от възпаление на синусите.
Синуитът представлява възпалителен процес на лигавицата на синусите. Синусите са различни по големина кухини, разположени около носа. Те са "постлани"с лигавица и чрез отвори са свързани с носа. Анатомично се различават: максиларни синуси (разположени под очите), челен синус (в челната област), свеноидален синус (в основата на черепа) и етмоидален синус ( в основата на носа и състоящ се от множество миниатюрни кухинки).
В ранна детска възраст най-важни са етмоидалните и максиларните синуси, тъй като другите се развиват след 5-6-годишна възраст. В малка част от случаите синуитът е едностранен - изтичане на слузесто-гноен секрет от едната ноздра. Дължи се най-често на попадане на чуждо тяло в носа, поставено неволно от детето - бобено зърно, дребни части от играчки, мъниста от гердани.
То се изважда от специалист по УНГ болести. Всеки обилен слузесто гноен секрет от носа, придружен от затруднено носно дишане и кашлица в продължение на 8-10 дни, изисква съответния преглед и адекватно лечение. В противен случай се стига до усложнения или хронифициране на болестта.