Внимавайте с простудата
През зимния сезон прогнозата на специалистите за предстоящата грипна епидемия е за края на януари. Всъщност статистиката до момента показва, че в 90% от случаите грипната епидемия у нас се развива именно в този период. ...
Билката родиола помага при депресияя, стрес и умора
Билката, известна още като златовръх, помага при умората и стреса, укрепват психиката и имунитета ...
Можеш лесно да запомняш новия учебен материал, без да губиш часове, със стратегия за ефективно запаметяване. Тя се оказва особено полезна при подготовката на контролни по хуманитарните дисциплини.
Представете си паметта като планина. Когато завали дъжд, водата първоначално се оттича по стръмнините и от нея привидно не остава и следа. Завали ли отново, ручейчетата намират миниатюрните вдлъбнатини, образувани от първите води, и ги правят по-дълбоки. Завали ли трети път, вдлъбнатините се превръщат в легла на реки.
Човешката памет действа на същия принцип. Тя е разделена на 3 равнища. Сравнима с първия дъжд е т.нар. работна памет, която позволява да помним 15-ина секунди. Краткосрочната прилича на втория дъжд - чрез нея съхраняваме информацията до няколко дни. Дългосрочната е като третия порой. Данните, които попаднат в нея, могат да останат там в продължение на десетилетия.
Препоръчително е подготовката за контролно да започне поне 5 дни преди събитието. Най-напред задействай работната си памет. Внимателно изчети целия урок един път, като подчертаваш най-важното с цветен молив, води си бележки, прави схеми.
Няколко дни по-късно може да прехвърлиш информацията в краткосрочната си памет. Достатъчно е, вместо да изчиташ отново целия урок, да прегледаш само бележките и схемите, в които си извлякъл най-важното. Опитай да възстановиш останалото по спомени. Ще се изумиш, че успяваш. После пак прочети ред по ред текста от начало до край.
Непосредствено преди деня на контролното по същия начин направи третия преговор, за да фиксираш информацията в дълго-срочната си памет.