Коя е най-подходящата пломба за деца
Един от най-сериозните проблеми, с които се сблъскват денталните медици, е кариесът на ранното детство. При него повечето зъби изглеждат като зловещи черно-кафяви корени. ...
Креатинът ни e нужен като майчиното мляко
Той има важна роля за оптималната физиологична функция на тялото на възрастния човек, особено на мозъка, нервната система и мускулите ...
Можеш лесно да запомняш новия учебен материал, без да губиш часове, със стратегия за ефективно запаметяване. Тя се оказва особено полезна при подготовката на контролни по хуманитарните дисциплини.
Представете си паметта като планина. Когато завали дъжд, водата първоначално се оттича по стръмнините и от нея привидно не остава и следа. Завали ли отново, ручейчетата намират миниатюрните вдлъбнатини, образувани от първите води, и ги правят по-дълбоки. Завали ли трети път, вдлъбнатините се превръщат в легла на реки.
Човешката памет действа на същия принцип. Тя е разделена на 3 равнища. Сравнима с първия дъжд е т.нар. работна памет, която позволява да помним 15-ина секунди. Краткосрочната прилича на втория дъжд - чрез нея съхраняваме информацията до няколко дни. Дългосрочната е като третия порой. Данните, които попаднат в нея, могат да останат там в продължение на десетилетия.
Препоръчително е подготовката за контролно да започне поне 5 дни преди събитието. Най-напред задействай работната си памет. Внимателно изчети целия урок един път, като подчертаваш най-важното с цветен молив, води си бележки, прави схеми.
Няколко дни по-късно може да прехвърлиш информацията в краткосрочната си памет. Достатъчно е, вместо да изчиташ отново целия урок, да прегледаш само бележките и схемите, в които си извлякъл най-важното. Опитай да възстановиш останалото по спомени. Ще се изумиш, че успяваш. После пак прочети ред по ред текста от начало до край.
Непосредствено преди деня на контролното по същия начин направи третия преговор, за да фиксираш информацията в дълго-срочната си памет.