Целулитът и портокаловата кожа не щади и слабите
Причините за появата на портокаловата кожа, която се определя като състояние, а не като заболяване, и обяснение защо засяга нежния пол ...
Видове противогрипни ваксини и тяхното приложение
Противогрипната ваксина действа срещу щамовете на сезонните грипни вируси. ...
Bъзпалителните заболявания на периферната нервна система са често срещани. При тях могат да бъдат увредени коренчетата на нерва непосредствено след излизането им от гръбначния мозък (радикулити), на нивото на големите нервни сплитания (плексити) или периферните нерви (неврити). При засягане на повече от един нерв говорим за полиневрит.
В зависимост от локализацията пациентите се оплакват от болки, които започват встрани от прешлените и се разпространяват към шията, гръдния кош, ръцете или краката. При дискова херния болката тръгва към крака или седалищната област. Понякога се комбинира със слабост на някой от крайниците. Пациентите усешат изтръпване или мравучкане.
Диагностицирането става чрез функционално компютърно изследване - ЕМГ (електромиография). Това е безболезнено и безвредно и определя точно коренчевата увреда на нерва и измененията в нервната проводимост. Едва след като се установи причината за увредата на периферната нервна система, се прилага съответното лечение.
При диагноза радикулит болният трябва да е на постелен режим. При дискова херния е желателно да лежи на твърдо легло със свити крака. Поставянето на грейки на кръста е нежелателно, тъй като усложнява заболяването. Храната трябва да бъде калорична и богата на витамини, главно от групата В. След като се установи причината за увредата на периферната нервна система, се назначава съответното лечение.
На първо място се изписват обезболяващи и противовъзпалителни медикаменти. Ако не дадат добър ефект, се прибягва към приложение на стероидни препарати. След преминаването на острия стадий се предписват лекарства, улесняващи нервното предаване и възстановяващи функцията на периферните нерви. Широко приложение има физиолечението. То е различно в острия и в хроничния стадий, затова трябва да се прилага от специалист-физиотерапевт.
Пациентите често търсят помощта на масажисти, тъй като възможностите на конвенционалната медицина по отношение на тези страдания са ограничени. Алтернативните практики обаче в не малко случаи водят до сериозни усложнения. Най-неприятните неблагополучия след манипулациите са в областта на кръвоносните съдове. Могат да се увредят артерии във врата и временно да се ограничи притокът на кръв към мозъка.
Тези инциденти са редки, но затова пък пострадалите получават дълготрайни или остри поражения, вследствие на парализи или дори удар. Другите усложнения са значително по-чести: фрактури, приплъзнати дискове или дислокации. Те са най-чести при пациентите с остеопороза. Към леките усложнения се включват оплаквания от главоболие и болки във врата. В тази област трябва да се прилагат леките релаксиращи масажи, които не причиняват вреда, а предизвикват облекчение и често лекуват. Затова е препоръчително мануалната терапия да се назначава и извършва само от лекар-специалист.