Рискови фактори за високо кръвно налягане

Рискови фактори за високо кръвно налягане

Лечение на разширенитe вени

Лечение на разширенитe вени

Pазширените вени на долните крайници, известни още като варици, са често срещано заболяване. Те се появяват вследствие на фамилна обремененост с вродена слабост на венозната стена и венозните клапи, бременност, прекаран дълбок тромбофлебит ...

Лечение на хемороиди

Лечение на хемороиди

Хемороидите са най-честото заболяване в аналната област, от което страдат около 10% от хората. Те се развиват от нормалната хемороидална тъкан, която се намира в края на аналния канал и физиологично осигурява финото затваряне на ануса за газове ...

Някои от резултатите в Източна Европа са смущаващи и тъжни - при над 20% от участниците в изследването бяха регистрирани сърдечно-съдови заболявания (сърдечни, мозъчни и артериални), докато при хората от останалите части на Земята - между 10 и 15%. А у нас са засегнати около 45%.

Епидемиологично изследване, направено в САЩ през 2000 г., установява, че над 30% от американците на възраст над 20 години са с високо кръвно налягане. Заболяването нараства значително с възрастта - над 70% от мъжете и над 80% от жените, минали 75-годишна възраст, са хипертоници.

Потвърждават се данните, че хипертонията води до усложнения с висока сърдечно-съдова заболеваемост и смъртност.

В САЩ, Япония, Италия и Австралия се установи, че в детска възраст няма значими разлики между момчета и момичета по отношение на стойностите на кръвното налягане. След юношеството обаче показателите са по-високи при мъжете, като те се обръщат след преминаването на менопаузата при жените (намалени нива на женски хормони). Систолното и диастолното артериално налягане се повишават с напредването на възрастта до около 60 години. Систолното продължава да се повишава и след това и е фактор, определящ влошената прогноза за сърдечно-съдови заболявания и инциденти.

Експертите често споменават т.нар. правило на половините - само около 50% от хипертониците знаят, че имат високо кръвно налягане и са с поставена лекарска диагноза.

Едва половината от тях получават медикаменти за нормализиране на стойностите на кръвното налягане, а половината от лекуваните пациенти получават необходимата и съвременна терапевтична помощ. Тъжното заключение е, че 12,5% от хората с високо кръвно налягане се лекуват пълноценно.

Важно е да се познават факторите, които предизвикват високо кръвно налягане -

повишен прием на готварска сол, наднормено тегло и затлъстяване, продължителен стрес, завишена консумация на алкохолни напитки, фамилна обремененост.

Ако един от родителите е хипертоник, рискът при следващото поколение се увеличава над 2 пъти и над 6 пъти, ако и майката и таткото са с високо кръвно налягане. Някои генетични отклонения и вродени болести също могат да доведат до хипертония (поликистоза на бъбреците, заболявания на надбъбреците, някои синдроми, като ниското ниво на калий в кръвта и др.).

Рискови фактори за високо кръвно налягане са също така

определени кръвни заболявания, нарушения на вегетативната нервна система (напр. при преобладаване на симпатикуса - дял на вегетативната нервна система, който учестява сърдечната дейност, повишава вътреочното налягане и мн.др.), определени съдови заболявания, завишено производство на инсулин, високи нива на пикочна киселина в кръвта, някои ендокринни заболявания (на жлезите с вътрешна секреция).

Какво представлява Аюрведа

Какво представлява Аюрведа

Това е цялостна система за поддържане на тялото, подход към живота, връзка между ума, духа и тялото. ...

Инсултът - първите часове са решаващи!

Инсултът - първите часове са решаващи!

Инсултът представлява остро нарушение на мозъчното кръвообращение, което настъпва внезапно. За съжаление България е на едно от водещите места в Европа по честота на инсултите. Тази мрачна статистика се дължи на ниската здравна култура ...

Безплодието (стерилитет) - диагностика и лечение

Безплодието (стерилитет) - диагностика и лечение

Безплодието (стерилитет) е състояние на репродуктивната система, при което е невъзможно да се осъществи оплождане. То се поставя като диагноза, ако не настъпи бременност след 12 месеца редовен полов живот ...

Присадиха кръвоносни съдове, отгледани от клетки на пациенти

Присадиха кръвоносни съдове, отгледани от клетки на пациенти

Един от готовите за присаждане кръвоносни съдове, отгледани от клетки на пациент с хронична бъбречна недостатъчност ...

Ваксината помага и срещу нов грипен вирус

Ваксината помага и срещу нов грипен вирус

Hай-добрата профилактика на грипа е противогрипната ваксина. Но не бива да забравяме, че тя не ни предпазва от всички видове грип, а само от тези, които са заложени в нея и се очаква да бъдат актуални през съответния сезон. ...

Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни

Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни

Умората е толкова по-осезаема, колкото индивидът е по-малко трениран и закален ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести