Превенция срещу диабетът (захарната болест)
B момента в света има над 200 милиона диабетици, а се предвижда, че след около 15 години техният брой ще се удвои. В България диагностицираните с това заболяване са над 300 000 ...
Лечението на захарната болест (диабет)
Изключително масово заболяване, захарната болест все повече придобива характера на световна епидемия. През септември се състоя Европейският конгрес по диабетология ...
Някои от резултатите в Източна Европа са смущаващи и тъжни - при над 20% от участниците в изследването бяха регистрирани сърдечно-съдови заболявания (сърдечни, мозъчни и артериални), докато при хората от останалите части на Земята - между 10 и 15%. А у нас са засегнати около 45%.
Епидемиологично изследване, направено в САЩ през 2000 г., установява, че над 30% от американците на възраст над 20 години са с високо кръвно налягане. Заболяването нараства значително с възрастта - над 70% от мъжете и над 80% от жените, минали 75-годишна възраст, са хипертоници.
Потвърждават се данните, че хипертонията води до усложнения с висока сърдечно-съдова заболеваемост и смъртност.
В САЩ, Япония, Италия и Австралия се установи, че в детска възраст няма значими разлики между момчета и момичета по отношение на стойностите на кръвното налягане. След юношеството обаче показателите са по-високи при мъжете, като те се обръщат след преминаването на менопаузата при жените (намалени нива на женски хормони). Систолното и диастолното артериално налягане се повишават с напредването на възрастта до около 60 години. Систолното продължава да се повишава и след това и е фактор, определящ влошената прогноза за сърдечно-съдови заболявания и инциденти.
Експертите често споменават т.нар. правило на половините - само около 50% от хипертониците знаят, че имат високо кръвно налягане и са с поставена лекарска диагноза.
Едва половината от тях получават медикаменти за нормализиране на стойностите на кръвното налягане, а половината от лекуваните пациенти получават необходимата и съвременна терапевтична помощ. Тъжното заключение е, че 12,5% от хората с високо кръвно налягане се лекуват пълноценно.
Важно е да се познават факторите, които предизвикват високо кръвно налягане -
повишен прием на готварска сол, наднормено тегло и затлъстяване, продължителен стрес, завишена консумация на алкохолни напитки, фамилна обремененост.
Ако един от родителите е хипертоник, рискът при следващото поколение се увеличава над 2 пъти и над 6 пъти, ако и майката и таткото са с високо кръвно налягане. Някои генетични отклонения и вродени болести също могат да доведат до хипертония (поликистоза на бъбреците, заболявания на надбъбреците, някои синдроми, като ниското ниво на калий в кръвта и др.).
Рискови фактори за високо кръвно налягане са също така
определени кръвни заболявания, нарушения на вегетативната нервна система (напр. при преобладаване на симпатикуса - дял на вегетативната нервна система, който учестява сърдечната дейност, повишава вътреочното налягане и мн.др.), определени съдови заболявания, завишено производство на инсулин, високи нива на пикочна киселина в кръвта, някои ендокринни заболявания (на жлезите с вътрешна секреция).