Какво включва профилактиката на кариеса при децата
Здравето на зъбите е от изключително значение за бъдещото състояние на организма. В ранните години от живота то се постига най-вече чрез навременна профилактика. ...
Стомашните страдания се повлияват най-добре от билки
C настъпването на есента зачестяват стомашните оплаквания: дискомфорт, парене зад гръдната кост по хода на хранопровода. ...
При продължителното пътуване в автобус, самолет и др. принудителното седящо положение в една поза не позволява на кръвта, особено в долните крайници, да се движи интензивно. При наличие на заболяване на венозната система (особено на дълбоките вени на долните крайници) се създават предпоставки за тромбообразуване.
Тромбът може да се откъсне, да се придвижи към белодробната артерия и да предизвика емболия (запушване на кръвоносен съд от чуждо тяло). Локализацията на тромба най-често е в крайниците, малкия таз, сърцето и др. Пациенти с един или няколко пристъпа на белодробна тромбоемболия е добре да се въздържат от дълги пътувания, но ако еналожително, трябва да се консултират със специалист.
За избягване на усложнения се препоръчва при пътуване раздвижване на крайниците, особено на краката. Подходящи са упражнения в седнало положение - раздвижване на стъпалата нагоре-надолу, стягане и разпускане на прасците. Добре е да се пие аспирин, който разрежда кръвта и не позволява образуване на тромби. Масивната белодробна емболия настъпва внезапно с много силен задух, с гръдна болка, тахикардия (ускорен пулс), спадане на артериалното налягане, обилно изпотяване, остра дихателна и сърдечна недостатъчност, които могат да имат фатален край.
При ограничена тромбоемболия (запушване на по-малки клонове на белодробната артерия) задухът е по-слаб, придружен с кашлица с отделяне на кръвенисти храчки. Диагнозата е сериозна, а лечението се извършва в интензивни отделения. Профилактиката се състои в избягване или ограничаване на предразполагащите фактори. Обездвижването е един от тях. То се среща и при залежаване на пациенти с хронични заболявания.