Мeтодът ин витро помага при безплодие (стерилитет)
В момента за оплождането ин витро здравната каса отпуска средства за най-евтино струващите медикаменти и то само за един опит на 100 човека месечно. На фона на над 250-те хиляди бездетни семейства у нас това е крайно недостатъчно. ...
Болестта на Мениер се дължи на проблем с вътрешното ухо
Все още не са изяснени напълно причините, които я предизвикват. Но нежната медицина облекчава световъртежа, гаденето и другите неприятни оплаквания ...
Възпалението на ушния канал (външния слухов проход) всъщност е възпаление на кожата на канала. Причинява се от бактерии, най-често стафилококи и стрептококи. В повечето случаи е засегната кожата в началото на канала (неговия вход) и малко по-навътре от него. Причината да се развие тази инфекция е нараняване целостта на кожната повърхност, вследствие на травми, изгаряния, ухапвания от насекоми.
Нараняването може да е съвсем леко и да е получено при почистване на ушния канал. Често се случвана хора, страдащи от сърбеж. За да облекчат това дразнещо чувство, те са склонни да използват дори остри предмети. Особено податливи на инфекции са пациенти с кожни екземи, а също и диабетици.
Инфекцията на кожата на канала може да протече под следните две форми: ограничено възпаление (цирей) и дифузно възпаление, което обхваща цялата кожа на канала. И в двата случая пациентът има болка в засегнатото ухо. От начало тя е само при натиск и докосване, но покъсно става непрекъсната и дори нарушава съня на болния.
Възможно е да се увеличат околоушните лимфни възли, което предизвиква повишаване на телесната температура. Когато възпалението е силно изразено, кожата отича, а слухът намалява. Лечението се извършва от специалист по УНГ само с локално приложение на антибиотици. В по-тежките случаи и при диабетици те се приемат през устата. Препоръчваме ушните канали да се почистват леко и внимателно веднъж седмично, а при наличие на обезпокояващ сърбеж да се потърси специализирана лекарска помощ.