Как да се предпазим от слънцето
Лете излизайте навън с подходящо облекло: шапка, бели дрехи, съобразени с типа кожа и с времетраенето на излагане на слънце. Ако сте северен тип с много бяла кожа, светли очи и коси, най-добре е да сте защитени с шал или рокля с дълги ръкави. ...
Масаж и билков чай помагат на бебета с колики
Ако бебето ви е неспокойно и често плаче, най-вероятният причинител на неговото неразположение са коликите (болки в коремчето). ...
Извънматочната бременност е състояние, при което оплодената яйцеклетка се имплантира извън маточната кухина. Най-често тя се развива в различни части на маточната тръба - т.нар. тубарна бременност. По-рядко се среща овариалната (яйчникова), а най-рядко абдоминалната (в коремната кухина) извънматочна бременност.
Най-честата причина за състоянието е нарушената проходимост на маточната тръба, вследствие на възпаление. Това води до забавяне или спиране на движението на оплодената яйцеклетка. Друга причина може да бъде преждевременната импланта- ционна зрялост на оплоденото яйце.
Симптомите на извънматочната бременност са много характерни
При тубарна руптура (разкъсване на стената на маточната тръба) и по-малко типични при тубарен аборт (отлепяне на яйцеклетката). Най-същественото от анамнезата е липсата на менструация. Болката е другият характерен признак. Тя може да бъде остра, режеща (при разкъсване на тръбата) или спастична, непостоянна, неопределена и засилваща се при вдишване.
Кръвотечението от матката най-често е оскъдно, тъмноръждиво, а понякога напълно липсва. При по-обилен кръвоизлив в корема могат да се наблюдават симптоми на перитонеално дразнене - болка, гадене, повръщане. Кожата и лигавиците са бледи, пулсът - ускорен. При по-тежките случаи се наблюдават бледа и студена кожа, ливидни (синкави) нокти, изострени черти на лицето. Пулсът е ускорен, кръвното налягане - ниско. Коремът е болезнен и подут. При гинекологичното изследване се установяват характерните симптоми.
Изследването на кръвната картина показва най-често анемия.
Изследването на ЧХГ (хормона, наречен човешки хорион-гонадотропин) дава положителен резултат в около 55-60 %, така че отрицателните проби не изключват извънматочна бременност. Ултразвуковото изследване е подходящ метод в помощ на диагнозата.
При съмнение за извънматочна бременност пациентката трябва да се хоспитализира и наблюдава от лекар специалист до уточняване на диагнозата. Лечението е оперативно.