Целулитът и портокаловата кожа не щади и слабите
Причините за появата на портокаловата кожа, която се определя като състояние, а не като заболяване, и обяснение защо засяга нежния пол ...
Развитие на водолечението и действието на минералната вода
Hашата страна се нарежда на едно от първите места в Европа по воден минерален ресурс на глава от населението. ...
Психофармакологията днес изживява бурното си развитие. Броят на психотропните лекарства, които се прилагат в практиката, е нараснал неимоверно много. В резултат от адекватното им използване голяма част от психично болните водят живот с далеч по-високо качество - живеят със семействата си, ходят на работа, имат ползотворни социални контакти.
Но някои от тези лекарства предизвикват формирането на зависимост и с въздействието си приличат много на класическите упойващи вещества. Съществуват различни класификации на психотропните вещества, но никоя от тях не отговаря на изискванията на реалността ни. В едно от определенията на Световната здравна организация като наркотици са класифицирани тези вещества, които притежават свойството при взаимодействие с организма на човека да предизвикват състояние на психическа или физическа зависимост, или и двете заедно.
Казано по друг начин - това са вещества, които, без значение какъв е начинът на попадането им в организма, водят до зависимост - токсикомании или наркомании. При наркоманиите бо лестната зависимост е към вещества, които предизвикват възбуда (до еуфория), като след това следва отпускане и сън. Към тези вещества могат да бъдат отнесени опиумът и неговите производни, хашишът, барбитуратите, транквилизаторите, алкохолът. При токсикоманиите зависимостта е към вещества, които пораждат възбуда, но без последващо отпускане или сън.
Към тази група се отнасят всички психостимуланти, амфетамини, кокаин, халюциногени, като борят им непрекъснато се увеличава, защото все по-често се използват и други вещества и комбинации, а нарастването им донякъде е свързано с развитието на фармакологията. През последните години се прави опит да се наложи терминът токсикомания, в който може да се впишат и наркоманиите, но това е доста трудно поради факта, че понятието "наркомания" е придобило твърде широ ка популярност и трудно би могло да бъде заменено.
Направена е и още една крачка-вече не се говори за зависимост или злоупотреба, наркомания и токскомания, а за "проблеми, свързани с употребата на алкохол и други психотропни субстанции". По този начин доста по-голям брой лица могат да бъдат отнесени към тези, които имат проблеми. Но независимо от това, как ще бъдат класифицирани и определени, трансформирани и преформулирани понятията, свързани с приемането на психотропни вещества, за съжаление броят на хората, страдащи от тяхната употреба, нараства.
А това ни кара да се върнем още веднъж към предотвратяването на тази употреба, а там, където тя е належаща - към контролирането на техния прием, за да не се стига до зависимо поведение по отношение на психотропните вещества.