Замърсяването увеличи и алергиите

Замърсяването увеличи и алергиите

Видове противогрипни ваксини и тяхното приложение

Видове противогрипни ваксини и тяхното приложение

Противогрипната ваксина действа срещу щамовете на сезонните грипни вируси. ...

Пренесете си късче плаж у дома

Пренесете си късче плаж у дома

Разходката на бос крак по плажа е естествен масаж на ходилата. Пясъкът, особено кораловият, е наситен с много микроелементи и минерали. ...

Aлергията се проявява със симптоми от различни органи, но тя е израз на обща нагласа на организма. Тя е несъответна по силата си защитна реакция на имунната система спрямо вещества от околната среда - т. нар. алергени, които не представляват заплаха за организма, но които той възприема като чужди.

Предполагасе, че съществуват над 350 000 органични съединения и неорганични молекули, както и десетки хиляди макромолекули от животински и растителен произход, които предизвикват алергични реакции. Те могат да попаднат в организма по инхалаторен, стомашно-чревен или инжекционен път.

Алергените най-общо се разделят в няколко групи:

- продукти, свързани с цъфтежа на треви и дървета (полени);
- животински косми и полепнали по тях вещества (котката е шампион по способността си да предизвиква алергична чувствителност);
- микроскопични кърлежи, намиращи се в домашната прах;
- плесени;
- отровата на жилещи насекоми (пчели и оси);
- храни;
- козметика;
- лекарства;
- помощни вещества като оцветители и консерванти.

Основните алергенни протеини са вече идентифицирани и техните гени са разгадани и клонирани. Хранителните алергии са едни от най-разпространените. При тях симптомите са предимно кожни, а причинителите са близо 70. Месото и яйцата са сред най-често срещаните. Сред ядките алергени са най-вече фъстъците, орехите, бадемите и лешниците. Плодовете и зеленчуците също често стават причина за алергия.

Най-алергенни са мъхестите плодове - малини, къпини, ягоди, праскови,

поради което те са избягвани в менютата на бебета и малки деца. По отношение на тонизиращите напитки, каквито са кафето и колата, алергии не са наблюдавани. Те обаче не са препоръчителни за алергично болни хора, защото всички алергични реакции са неврогенно обусловени.

Поленовите алергии, дължащи се на цветния прашец,

у нас се причиняват главно от цъфтящите треви, включително и житните като райграс, ежоваглавица, ръж, тимотейка и др. Малко хора знаят, че до сенна хрема могат да доведат дори киселецът и лападът, но не и мъхът от тополите, който често е набеждаван за един от най-големите алергени.

Индустриалните (професионалните) алергии

засягат както работещите в дадено производство, така и хората, които потребяват продукцията му. Алергии причиняват дървопреработвателната, мелничарската, библиотечната прах. Неприятен сърбеж могат да предизвикат не само дрехи от изкуствени влакна, но и от памук, лен, вълна или коноп. Тютюнът е потенциално опасен само за онези, които работят с него.

Фунгиалните алергии

се причиняват от въздушните плесенни спори, отделяни от гъбичките. Те обикновено се развиват във влажните пространства в дома около плочките и ръбовете на мивките и в банята. Основният причинител на т.нар. битови алергии е домашната прах. В нея се съдържат микрокърлежи, които обитават всяко жилище. Причина за алергия могат да бъдат и всички космати домашни животни. Предизвиква я дори и човешкият пърхот. Хлебарките също са сред виновниците за алергии. Там, където са в повече, техните изсушени телца, екскременти и яйца се разпрашават и могат да провокират дихателна алергия.

У нас по-чести причинители от групата на инсектите са пчелите, осите и дафниите (водните бълхи), с които се хранят домашните рибки. Нормално алергените карат белите кръвни клетки в организма да образуват антитела, които се свързват с тях и ги неутрализират. При алергичните хора обаче се образуват специален вид антитела на алергията. И при контакт с алергена те отключват бурна реакция, при коятосе активират редица клетки и се освобождава "коктейл" от биологично активни вещества. Сред тях в най-голямо количество е съединението хистамин.

То въздейства на нервните окончания и кръвоносните съдове и в зависимост от тъканта, в коятосе разгръща реакцията, се стига до обилна секреция от носа и очите, спазъм на дихателните пътища, кожен обрив или оплаквания от стомашно-чревния тракт. Разбира се, за да развие алергия към някой от многобройните причинители, човек трябва да има генетично предразположение към заболяването.

Алергичната реакция е строго индивидуална като симптоматика.

Ринит, конюнктивит, сухота и дразнене в гърлото, кашлица, ларингит, фарингит, бронхит, бронхиална астма (като тежко усложнение на алергията) и различни кожни прояви (уртикарии, дерматити, някои видове екземи) са сред възможните прояви на една алергична реакция. Едно и също вещество, което болшинството хора обикновено понасят без проблеми, може при индивид със съответна алергична нагласа да предизвика кожна алергия, а при друг астма. Дали това ще се случи и каква ще бъде конкретната изява, зависи от наследствените заложби и въздействието на факторите от околната среда.

Непрекъснатото увеличаване на разпространението и причинителите на алергичните състояния до голяма степен се свързва с повишеното замърсяване на въздуха, който дишаме, и с повишаването на количеството химични вещества в жизнената ни среда. В екстремни случаи някои алергени могат да предизвикат животозастрашаваща реакция, наречена анафилактичен шок. Тя може да се прояви с множество различни признаци, като на преден план е рязкото понижение на кръвното налягане, водещо до загуба на съзнание. Изпадналият в шок следва да се остави да лежи по гръб с глава, поставена на ниско (без възглавница или друга подложка). Спешно трябва да бъде повикан лекар.

Кога са опасни 'събраните' граници на кръвното

Кога са опасни 'събраните' граници на кръвното

Приближаването на стойностите на горната и долната граница на кръвното налягане е проблем, който имат много хора. Важно е обаче да се уточни на какво ниво става 'събирането' на границите. При случаи като 80/100 или 80/90 не се крие опасност ...

Неконтролируемия прием на храна при момичетата или т.нар хиперфагия

Неконтролируемия прием на храна при момичетата или т.нар хиперфагия

Редом с анорексията и булимията, сред тийнейджърките зачестяват и случаите на хиперфагия. ...

Избелване на зъби и красива усмивка

Избелване на зъби и красива усмивка

Усмивката е израз на радост, добронамереност, любезност. Когато е красива, съвършенството е пълно. Няма дефект, който не може да се преодолее. Дори тоталната липса на зъби е нещо поправимо. ...

Причини за херпес и лечение на херпес симплекс

Причини за херпес и лечение на херпес симплекс

Херпес симплекс условно се дели на два типа - лабиален, който засяга тялото от кръста нагоре (причинява го херпесен вирус първи тип), и генитален, разпространен от кръста надолу и предизвикан от херпесен вирус втори тип. ...

Може ли месечният цикъл да закъснява или да се отложи

Може ли месечният цикъл да закъснява или да се отложи

Aко пътуване, ваканция или спортно състезание налагат жената да отложи менструацията си, това може да стане с медикаменти, съдържащи женски полови хормони. В единия вид таблетки има гестагени ...

На какво се дължат влошената памет и слабата концентрация

На какво се дължат влошената памет и слабата концентрация

За да се радваме на бърз ум и услужлива памет, трябва системно да тренираме сивото си вещество ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести