Андропаузата е време за отказ от вредните навици
В периода на мъжкия климактериум е възможно да загубим равновесие за малко, да се олюлеем, но да продължим напред и отново да се чувстваме утвърдени в живота си ...
Грипът при децата до 18-годишна възраст
Грипът при децата е остра инфекция, причинена от някой от вирусните типове А, В или С. ...
Връщането към астрономическото часово време ще бъде в 4:00 часа на 25 октомври 2015 г.
Най-нови социологически проучвания показват, че с преминаването от лятно към зимно часово време и обратно хората не се чувстват добре, изострят се хроничните заболявания.
Главният санитарен лекар на Русия Г. Онищенко обаче твърди, че превъртането на стрелките на часовника с един час напред или назад не вреди съществено на човешкия организъм. Според него риск има само за доста възрастните хора, чиито адаптационни сили са на изчерпване.
Но на друго мнение е В.Ковалзон - водещ научен сътрудник в Института по екологичните проблеми и еволюцията в Русия. Специалистът подчертава, че вътрешният биологичен часовник на човека е много сложен механизъм, чиято работа при такава промяна сериозно се нарушава. Според него у човека при смяната на часовото време се обърква всичко - от режима на съня и храненето до хормоналните цикли. Най-тежко понасят това децата, инвалидите и хората, страдащи от сърдечна недостатъчност - за да дойдат на себе си, са им потребни не по-малко от две седмици. През първите пет денонощия след въвеждането на лятното часово време смъртността от инфаркт нараства със 75%.
Какво е нужно да направим, та промяната на часовото време да се отрази минимално върху нашето здраве?
Ето няколко прости съвета за по-лесна адаптация:
Докато организмът ви постепенно се пренастрои към промяната (около 14 дни) се постарайте да намалите физическото и психическото си натоварване както на работното място, така и у дома.
Ако имате възможност да отложите някои от ангажиментите си, направете го. В първите три дни просто се налага да давате на организма си повече почивка. Ставате сутрин по новото часово време, а си лягайте да спите по старото. Във всеки случай е нужно да увеличите продължителността на съня си с един час, независимо от посоката на преместването на стрелките на часовника.
Непременно вземайте витамини, особено витамин С - той е необходим за по-гладкото протичане на пренастройката на биологичния ви часовник.
Постарайте се да прекарате първата събота според новото време като малък подготвителен етап, който може да съкрати периода на адаптацията ви към промяната.