Генитални инфекции се лекуват индивидуално
Лекарят се съобразява с вида на течението и особеностите на организма на всяка пациентка. Хомеопатичните препарати се използват самостоятелно или в комбинация с други медикаменти. ...
Какви физиологични промени настъпват при момичетата в пубертета
Под понятието пубертет се имат предвид годините на бурен растеж и развитие, предшестващи "узряването". ...
Много хора не подозират, че някои от красивите стайни цветя, които радват очите през есента и през зимата, са отровни. В Русия здравните власти дори предвиждат разпоредба, която ще задължи фирмите, продаващи такива цветя, да информират купувачите за негативното им въздействие върху човешкия организъм.
Дразнителите са концентрирани в определи части или в цялото растение.
В белия сок на всички растения от сем. Млечкови (Euphorbiaceae) се съдържат вещества, които, попадайки в малка драскотина по кожата, могат да предизвикат екзема. Представители на това цветно семейство са котешката опашка (Aca- lipha), тръненият (Исусов) венец (Euphorbia milli), коледната звезда (Eup- horbia pulcherrima) и пъстрият кодиеум (Codiae- um variegatum).
Декоративните растения с отровни плодове са особено опасни за децата, защото те се изкушават да ги опитат на вкус.
Докато малките започнат да разбират, че не трябва да правят това, по-добре е да се откажете да отглеждате бровалия (Brovallia), брунфелсия (Brunfelsia), коледна череша (Solanum pseudo-capsicu), и кливия (Clivia).
Не подценявайте растителното сем. Кутрови (Аросynасеае) с представители: олеандър (Nerium oleander), аламандра (Allamandra), кориса (Corissa), мадагаскарско цвете (Catharanthus rose- us), дипладения (Diplade- nia) и пахиподиум (Pachy- podium). Ако бъде погълнато голямо количество от цветовете или листата им, това може да застраши сърдечната дейност. Пазете децата и когато пресаждате разкошната глориоза (Gloriosa super- ba) и есенния минзухар (Col- chicum autum- nale) - техните клубени са силно отровни. Ако бъдат погълнати, има опасност за живота.
Сокът на дифенбахията (Diffenbachia), на англонемата (Anglonema), на привлекателната монстера (Monstera deliciosa), на филодендрона (Philo- dendron) и на калата (Zantedeschia), попадайки върху лигавицата на устата и гърлото, предизвиква оток и болезненост, а в очите - конюнктивит и изменения в роговицата. Сокът на цветята от семейство Амарилисови (Amaryllidaceae) - лалета (Tulipa), нарциси (Narcissus), хиацинти (Ну-аcinthus), хипеаструм (Hippeastrum) и кливия (Clivia), може да причини гадене, повръщане и диария.
Всички рододендрони и всички техни части са отровни. Сред тях е азалията (Rhododendron spp. - Azalea). За да се получи интоксикация, е достатъчно поемането на зелени листа в количество 0,2% от теглото на тялото. Поглъщането на по-голямо количество може да доведе до смърт.
Какви са предпазните мерки и как да окажем пръва помощ?
Когато се занимавате с цветята, слагайте каучукови ръкавици и не пипайте очите. Ако върху раничка попадне сок от растение, веднага измийте добре мястото. Случи ли се детето ви да погълне дори малка част от отровно растение, веднага го заведете на лекар, като вземете със себе си и растението или запишете неговото ботаническо название.
При симптоми на отравяне извикайте бърза помощ. Докато чакате линейката, предизвикайте повръщане с пръст в гърлото. Давайте на пострадалия да пие топла вода, но в никакъв случай мляко.