Хроничната умора и нейните симптоми
C наближаването на пролетта е възможно да изпитвате умора и отпадналост. Когато обаче това състояние е постоянно, тогава говорим за Синдром на хронична умора. ...
Активни съставки на пастите за зъби
Пастата за зъби допълва очистващия ефект на зъбната четка, предпазва от кариес, действа противовъзпалително и/или десензитивно. ...
Aмблиопия (мързеливо око) е състояние, което се характеризира с намалена зрителната острота. То не може да бъде коригирано с очила или с контактни лещи. Често пациентите бъркат кривогледството с амблиопия, но това са две различни състояния. Подвеждането идва от това, че нерядко изкривеното око развива амблиопия.
Но докато кривогледството е очевидно, то мързеливото око може да няма никакви признаци, поради което да бъде открито по съвсем случаен повод. За това ранните профилактични прегледи на деца в предучилищна възраст са особено важни. Съществува т.нар. критичен период (от раждането до шестата година) за развитие на зрението, когато двете очи трябва да приемат ясни образи от околната среда. Състоянието, при което очите поотделно виждат добре, може да доведе до амблиопия.
При това състояние едното око е водещо при възприемането на образа, а другото "изостава". По този начин се нарушава обемното, триизмерно възприятие на зрителния обект (стереоскопия). Сред най-честите причини за амблиопия са разликата в диоптрите на двете очи, постоянно отклоненото око, паднал клепач, травма и др. Дефектът се открива с тестове за зрителна острота, разработени за различни възрастови групи. Почти винаги при първи преглед се налага и изследване "с капки", за да се определи има ли малкият пациент нуждата от очила и точно колко диоптъра.
Амблиопията се преодолява успешно, като се установи първо причината и се назначи адекватно лечение. Колкото по-рано се открие и се вземат мерки, толкова по-големи са шансовете за отлични резултати. Според статистиката при хора под 40-годишна възраст амблиопията е по-честа причина за лошо зрение от травматизма.