Вeгeтативната дистония се крие зад безобидни симптоми
Hевровегетативните оплаквания, като изпотяване, световъртеж, сухота в устата, напрегнатост, изтръпвания и студени крайници и др., са често срещани. Те са проява на специфична реакция на нервната система на човека при различни ситуации. ...
Синдромът на хроничната умора не означава мързел
Хроничната умора поразява главно младите, по-високо образованите и преуспяващите хора. ...
След като навършат 50 години, две трети от жените изпитват недостиг на костна тъкан. Според специалистите това не е резултат от климакса, който всъщност само ускорява процеса. Освен това от остеопороза страдат и мъжете. Източниците на заболяването възникват още във вътреутробното развитие на плода. Ако по време на бременността майката не получава достатъчно калций, фосфор и другите необходими за организма до 25-30-годишна възраст човек трупа костна маса, а след това започва да я губи.
Затова, колкото повече маса натрупаме, толкова за по-дълго време ще ни стигне. Костите представляват склад за калций, а основните му потребители са нервните и мускулните тъкани. Ако от това костно депо не може постоянно да излиза толкова калций, колкото е нужен на организма, значи не му достига витамин D. А липсата на този витамин води до мускулна слабост и депресия. Именно заради недостига на калций болните от остеопороза не могат да се предпазят от счупване на някоя от костите.
На здравия възрастен човек са му необходими 1000 мг калций за денонощие. На децата, юношите и на бременните жени са потребни от 1200 до 1500 мг калций. За да се усвоява той правилно, на организма са му нужни витамините А, Е и особено витамин D. С вит. D трябва да се внимава, тъй като предозировката може да доведе до обратен ефект и в крайна сметка костите да станат по-чупливи. Тези състояния са редки, но са възможни.
Основните доставчици на калций в организма са млякото и киселомлечните продукти. Трябва обаче да се знае, че калцият в млякото не се усвоява добре от пациенти с хроничен хипоациден гастрит и с други хронично-възпалителни заболявания, като болестите на стомашно-чревния тракт и дисбактериозата.
В подобни случаи калцият може да се приема под формата на таблетки. Допълнителният прием е вариант и за бременни жени, които имат проблеми с костната система. А това впоследствие ще предпази и детето от остеопороза.
В заключение мога да кажа, че здравословният начин на живот, премереното физическо натоварване, всекидневните разходки и рационалното хранене могат до голяма степен да намалят риска от развитие на остеопороза.