Целулитът и портокаловата кожа не щади и слабите
Причините за появата на портокаловата кожа, която се определя като състояние, а не като заболяване, и обяснение защо засяга нежния пол ...
Какво да правим с отровните гъби
Cезонът на отравянията с диворастящи гъби е от май до ноември, като пиковият му период обхваща юли, август и септември. Най-отровната диворастяща гъба в България е зелената мухоморка, двойник на ядливата полска и ливадна печурка. ...
Слухът е едно от петте сетива и чрез него човек възприема звуци посредством ухото. Тази способност започва да се влошава с напредване на възрастта, подобно на зрението. В световен мащаб загубата на слух е широко разпространена, като например в САЩ един човек на петима има този проблем. Това е естествен дегенеративен процес, но той се влияе и от странични фактори, като системно пребиваване в прекалено шумна среда, някои заболявания и травми в областта на главата.
Ако работите в много шумно място, използвайте тапи за уши, тип слушалки, подобни на тези, с които се слуша музика. Те не травмират ушния канал, изолират добре и са подходящи за хора, които са изложени на повишен риск от остра звукова травма. Такива са цеховете и заводите за метало- и дървообработване, рудодобивни мини, производствени халета с режещи машини, където шумът целодневно е над 60-70 децибела.
Ако не се ползват заглушители, след две-три години слухът се уврежда, без възможност за възстановяване.
В случай че "слушалките" не са ви удобни, изберете дунапренови тапи. За разлика от восъчните и силиконовите, те позволяват на кожата да диша. Желателно е да ползвате тапи и при управление на мотоциклет. Има специално разработени модели за целта. Те са снабдени с филтър, който намалява вредния шум до безопасни нива, като същевременно се чуват сигналите на светофари и други предупредителни устройства. Освен това не нарушават комфорта, когато се носят под каска.
Смарт телефоните и слушалките позволяват да слушате музика навсякъде. Изследване, обхванало 2000 души, показва, че хората, които увеличават звука до 110 децибела, колкото е силата на шума от електрическа бормашина, застрашават здравето си, тъй като тези стойности значително надхвърлят безопасния лимит. Учените предупреждават: удоволствието да се слуша любимата музика, усилена докрай, подлага на риск слуховата ви сетивност. За да се предпазите от yвpeждaнe, те препоръчват да настройвате cилa нa звyкa дo 60%.
Бъдете внимателни в колата, когато пускате радио или диск. Затвореното пространство на автомобила в съчетание с високите децибели увеличават възможността от поражение върху способността да чувате добре. Шум с ниво над 85 децибела е опасен за здравето, предупреждава Световната здравна организация.