Връзката между кръвното налягане и посещението при стоматолог

Връзката между кръвното налягане и посещението при стоматолог

Първа помощ при слънчево изгаряне

Първа помощ при слънчево изгаряне

При прекомерно излагане на слънце кожата изгубва своята еластичност, променя се релефът. Какви мерки да предприемете, ако сте получили слънчево изгаряне. ...

Що е биоталасология

Що е биоталасология

През лятото милиони хора биват привлечени от приятната прохлада край морския бряг, но и ползата за здравето, която носят природните фактори на морето. ...

Aртериалната хипертония се среща най-често сред сърдечно-съдовите заболявания. У нас от тази болест страдат над 1 600 000 души.

Не всеки човек, който е с кръвно налягане над 145/85, е хипертоник. Световната здравна организация разширява критичните граници, и то при едномесечно проследяване на стойностите на систоличното и диастолното налягане. Приема се, че хипертоникът не трябва да е с налягане по-високо от 130/80.

Като се има предвид демографското застаряване на нацията и, че честотата на хипертонията нараства с възрастта, то пациентите с това заболяване са по-голям контингент както при личния зъболекар, така и при пародонтолога. Измерването на кръвното налягане в кабинета на пародонтолога може да породи съмнение за останала недиагностицирана хипертония, което налага 3 последователни измервания през интервал от 5-10 минути. Така специалистът ще е сигурен, че не вълнението и страхът са предизвикали повишените стойности. Ако кръвното налягане е високо, пациентът трябва да посети личния си лекар. Пародонтологът би могъл да телефонира на лекаря, за да съобщи данните и да сподели лечебния план, който е предвидил.

Измерването на кръвното налягане преди интервенция може да предотврати неприятни инциденти. Пациентът с недиагностицирана или неконтролирана (чрез медикаменти, двигателен режим и диета) артериална хипертония е контраиндикиран дори за обичайната пародонтална терапия. Препоръчва се въздържане от каквато и да е интервенция, ако измерените стойности надхвърлят 180/100. В противен случай рисковете са много високи и жизненоопасни - мозъчен инсулт, спиране на сърдечната дейност, внезапна слепота и др. При обострено пародонтално страдание се предпочита приложение на антибиотици и аналгетици.

Хирургичните интервенции могат да предизвикат тежки кръвоизливи, за чието спиране не трябва да се използват локални вазоконстриктори (упойки, съдържащи съдосвиващи компоненти). При необходимост от подобна спешна намеса пациентът трябва да се насочи към болнично отделение, където има възможност не само за стриктно спазване на гореописания ред, но и за борба с евентуалните инциденти.

При лека до умерена и контролирана хипертония анксиолитичните средства (намаляващи безпокойството и тревожността) понижават стреса и играят голяма роля за поддържане на стабилно кръвно налягане, както и за добро обезболяване. (Стоматологът знае, че обезболяването само с лидокаин налага интервенции, не по-дълги от 30 минути).

Голяма част от хипертониците са на лечение с диуретици. Зъболекарят трябва да е информиран за това, тъй като работата с лигнинови ролки може да доведе до охлузвания на сухата лигавица. А тези охлузвания, причиняващи неколкодневни болки, ще се избегнат, ако преди свалянето им бъдат обилно овлажнени с водния спрей. От друга страна, редовното взимане на ангиотензин-конвертиращ ензим и/или калциеви антагонисти може да се отрази на ортостатичното спадане на кръвното налягане, най-вече при преминаване от легнало в изправено положение. При активна антихипертензивна терапия има опасност от гадене и повръщане с риск за аспириране на стомашни сокове и друго съдържимо.

Най-добрата температура вкъщи – 21 градуса

Най-добрата температура вкъщи – 21 градуса

Проветрявайте 3-4 пъти на ден особено ако имате уплътняваща дограма - тя херметизира опасно ...

Красивите стайни растения много често са отровни

Красивите стайни растения много често са отровни

Преди да внесете вкъщи саксийно цвете, съберете максимална информация за него, особено ако имате малки деца. ...

На какво се дължат влошената памет и слабата концентрация

На какво се дължат влошената памет и слабата концентрация

За да се радваме на бърз ум и услужлива памет, трябва системно да тренираме сивото си вещество ...

Лечение на ендометриозата с медикаменти

Лечение на ендометриозата с медикаменти

Eндометриозата е заболяване, при което тъкани от матката се разрастват извън нея или в други органи. Това причинява болки и може да доведе до стерилитет. ...

Характеристика на пубертета при момчетата

Характеристика на пубертета при момчетата

Пубертетът е един от най-важните периоди в човешкия живот. Той трансформира детето във възрастен индивид. ...

Кога треперенето на ръцете се дължи на заболяване

Кога треперенето на ръцете се дължи на заболяване

Нежната медицина използва най-често специфични медикаменти, които повлияват благотворно и нервната система и психиката. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести