Рентгеновите снимки на зъби са безопасни
Много от процесите и състоянията на зъбите и околните тъкани са невидими за окото, затова често се налага да се правят рентгенови снимки. Те помагат на стоматолога при поставянето на диагнозата и за избора на лечение, тъй като могат да покажат големи ...
Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и пушачите
Понятието хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) е въведено в медицината през последните 20 години и обединява две основни заболявания: хроничен бронхит и белодробен емфизем. ...
Статистика - прекарваме 80% от своя живот в закрити жилищни и работни помещения. Въздухът, който дишаме, оказва огромно влияние върху здравето, самочувствието и работоспособността ни. Температурата и влажността са сред най-важните показатели на стайния въздух.
За комфортна се смята температурата 20-22 градуса през зимата и 22-24 градуса през лятото.
Резултатите от много изследвания показват, че дори малки отклонения от посочените стойности се отразяват съществено на работоспособността. Например при 16 градуса подвижността на пръстите намалява и човек по-трудно пише. Над 27 градуса трудоспособността намалява с 30-50%. За климата в България се препоръчва като оптимална температура на помещенията 21 градуса. В спалнята обаче термометърът трябва да показва 18 градуса. Това гарантира здравословен сън, а пониженото потребление на топлинна енергия намалява разходите поне с 6%.
За влажността на въздуха в жилищните помещения специалистите задават по-широки граници - между 30 и 60%. Но през есенно-зимния сезон, когато се използват отоплителни уреди, при температура на въздуха 21 градуса влажността може да спадне до 20%, което причинява усещане за дискомфорт, сухота на лигавиците на горните дихателни пътища и спад на защитните сили на организма. Много модели климатици позволяват плавна и точна регулация на температурата и влажността, но при използване на парно или камина това не е възможно.
В домовете и офисите са регистрирани над 100 химически вещества, като някои от тях се смятат за много опасни. Те могат да се изведат навън, ако се осигурява системно движение на въздуха. Това важи и за поддържане на оптимален йонен състав. Когато във въздуха преобладават положителните йони, чиято концентрация се повишава от екраните на телевизорите и компютрите, от климатиците и от жизнените процеси на човек, се усеща недостиг на кислород, умора и главоболие.
За поддържане на комфортна температура, влажност, чистота и йонен състав на стайния въздух проветрявайте три-четири пъти през деня - 4 минути са достатъчни. Тази простичка мярка е особено важна, ако имате добре уплътняваща дограма, ко-ято херметизира жилището.