Виж още:
Как стволовите клетки избавят от "перде" на окото
Как женски хормони може да лекуват мозъчни травми
Белтък регулира кръвното налягане
Антиоксидантите – безценни за здравето на човека
Кои са рисковите фактори за появата на некротично-язвен гингивит?
Връзката между главоболието и шиповете в шията
Често при липса на открити рани пренебрегваме мозъчните сътресения. Нерядко обаче след преживяване на закрити черепно-мозъчни травми (удар по главата със или без загуба на съзнание) настъпват различни оплаквания: нарушава се сънят, наблюдава се промяна в настроението, главоболие, нарушена работоспособност, изтръпване на крайниците, гадене и повръщане, дори припадъци.
Целият този дискомфорт е все проява на нарушена дейност на централната нервна система (функционална или органична). Задължително е до 20 дни след подобни, макар и леки травми да се направи специализирано изследване на функцията на мозъка електроенцефалография (ЕЕГ) и мозъчна картография.
Дори в момента пациентът да няма никакви оплаквания, усложненията нерядко остават скрити. Ако не се приложи лечение, те могат да се проявят след години. Режим на покой е задължителен 10-20 дни след травмата - не бива да се правят резки движения, както и да се подлага пострадалият на физически и психически натоварвания.
Трябва да се консумират повече сладки течности (нектари, компоти и др.) Приемът на строго определени медикаменти, назначени от невролог-специалист, в първите дни може да спести редица неприятности в бъдеще.