Токсични ли са старите пломби от амалгама
Живакът в амалгамата се отделя в много малко количество при дъвчене, консумация на горещи напитки и храни. ...
Възпаление на ушния канал
Възпалението на ушния канал (външния слухов проход) всъщност е възпаление на кожата на канала. Причинява се от бактерии, най-често стафилококи и стрептококи. В повечето случаи е засегната кожата ...
Фебрилният (температурен) гърч е неконтролируемо мускулно съкращение - ограничено или генерализирано, което е причинено от висока температура. Той не се получава веднага с повишаването,а обикновeно със спадането, най-често - когато е към 38 градуса. Уязвими са бебета от 5-6 месечна възраст до деца на 5 години. Гърчът обикновено е краткотраен - до 15 мин.
Тялото се извива в дъга - главата е обърната до крайно положение назад, погледът е насочен нагоре, ръцете и краката извършват бързи некоординирани движения, дишането е бавно и шумно и дори може и да спре за 1-2 минути. Състоянието плаши, но родителите трябва да запазят самообладание, тъй като няма опасност за живота на детето им. Докато чакат да дойде спешна лекарска помощ, не бива да се опитват да дават лекарства и вода на малкото, защото може да се задави.
Добре е да разкопчеят дрехите му около врата, за да диша по-лесно. Ако детето започне да повръща, обърнете го настрани. Не бъркайте с пръсти или твърди предмети в устата му, защото има опасност да счупите зъбките. Възможно е фебрилният гърч да настъпи и при следващи заболявания, които протичат с висока температура.
Вероятността за рецидив нараства обратнопропорционално на ранната възраст, когато е получен първият гърч. Обикновенов 10% от случаите има наследственост. Много рядко фебрилният гърч може да премине в епилепсия. Диагнозата се поставя от специалист. Необходими са и изследвания, които да отхвърлят други заболявания, протичащи с епилептични гърчове, мозъчни тумори,обменни заболявания и др. Лечението се провежда с "Диазепам" - под формата на свещички или във физиологичен разтвор, прокаран чрез клизма.