Климактериумът и начина на живот

Климактериумът и начина на живот

Хламидии в басейна причиняват конюнктивит

Хламидии в басейна причиняват конюнктивит

Басейните се хлорират, за да се унищожат наличните в тях болестотворни микроорганизми. Ако хлорирането е недостатъчно, възниква реален риск от заразяване с бактериални или гъбични инфекции. ...

Строгата диета може да причини кокоша слепота

Строгата диета може да причини кокоша слепота

През деня зрението е нормално, но при свечеряване и през нощта то се влошава. ...

Kлимактериумът е естествен период от живота на всяка жена. Това е преходен етап, свързващ плодоносната възраст с неизбежната старост. Самият климактеричен период протича в три фази. Предменопаузата е фаза, през която започва постепенно намаляване на яйчниковата дейност. Тя продължава няколко години.

Първоначално, през втората половина на цикъла, количеството на един от яйчниковите хормони прогестерона - е недостатъчно. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид яйчникови хормони - естрогените. Проблемите, възникващи пред жената през тази фаза на климактериума, са свързани главно с нарушения в менструалния цикъл.

Отделянето от яйчниците само на естрогени предизвиква силно и неправилно разрастване на маточните лигавици (ендометриума). Най-често след забавяне на очакваната менструация настъпва обилно и продължително маточно кръвотечение. Това са т. нар. "функционални" маточни кръвотечения, дължащи се на неправилна яйчникова дейност. Консултацията с гинеколога е неизбежна, като в тази възраст преустановяването на кръвотечението и точното му диагностициране се извършват най-често чрез кюртаж.

След получаването на резултата се провежда профилактично хормонално лечение. Менопаузата е фазата на последното маточно кървене, предизвикано от нормално произведените в яйчниците хормони, след което в продължение на една година липсва менструален цикъл. Непосредствената причина за приключването на менструалната функция е дълбокото изтощаване на ендокринната функция на яйчниците. Това окончателно бележи и края на възможностите за забременяване. При около половината от жените менопаузата настъпва на около 50-51 годишна възраст.

След менопаузата (постменопаузата) е последната фаза на климактеричния период, през която настъпва пълното или почти пълното угасване на яйчниковата дейност. Тя продължава няколко години. Настъпването и протичането на климактериума е свързано с наследствено-конституционални особености, социално-поведенчески фактори и намесата на човека. Пример за първите е фактът, че шансът на дъщерите да наследят от майките си този "календар" надхвърля 50%, а близначките, при сродни условия на живот, достигат менопаузата на една и съща възраст. Най-прост пример за ролята на поведенческите фактори е тютюнопушенето.

Пушачките "постигат" своята менопауза по-рано, като броят на изпушените цигари изглежда решаващ. С една година по-рано настъпва менопаузата при пушещите над 20 цигари дневно, с две години по-рано - за тези, които пушат над 35 цигари на ден. Стресът и недохранването също са важни фактори. Оперативното или лъчево "изключване" на яйчниковата функция преди настъпването на естествената менопауза се означава като посткастрационен синдром и е типичен пример за намесата на човека.

За съжаление преждевременната яйчникова недостатъчност не е толкова рядко срещано явление и може да засегне до 3-5 % от женската популация. Генетичните причини са най-честите. Значение имат наследствените фактори, а роля на съпътстващи причини играят стресът, недохранването, хроничните интоксикации (пушене, алкохолизъм и др.).

Лъчелечението води до яйчникова недостатъчност, като ефектът на радиацията зависи от дозата и възрастта. В рамките на две седмици след облъчването половите хормони започват да спадат. Химиотерапията може да бъде силно токсична за яйчниците, като подобно на лъчелечението увреждащата доза е по-ниска с увеличаването на възрастта. Подобно могат да въздействат и тежки, предимно хронични възпалителни изменения в яйчниците. От съвременна гледна точка, изучавайки процесите на стареене, на преждевременното прекратяване на яйчниковата функция трябва да се гледа като на нежелателно биологично явление. Вариант на преждевременната менопауза е хирургичната менопауза.

Тя възниква след оперативно отстраняване на яйчниците при гинекологични заболявания при полово зряла жена. Обикновено тук симптомите настъпват остро и са по-тежко изразени. Наблюдават се вегетативно-съдови явления, нервно-психически симптоми и различни ендокринно-обменни нарушения. Симптомите възникват две три седмици след операцията. Промени със сериозни здравни последствия след кастрацията са хипертонията, затлъстяването и по-ранното настъпване на други сърдечни заболявания.

Честотата на сърдечно-съдовите заболявания при оперираните, но нелекувани хормонално жени е значимо по-висока в сравнение с тези, при които менопаузата е настъпила по естествен път. Съществува генетично и наследствено обусловена ранна менопауза, чието настъпване не е възможно да бъде предотвратено. Тук е мястото на хормоналната заместителна терапия. Тя коригира всички съпътстващи нарушения, причинени от рано настъпилата менопауза. В периода на климактериума от важно значение са профилактичните прегледи. Жената трябва да посещава гинеколога си два пъти годишно.

Прояви и последствия климактериумът

Различаваме краткосрочни, средно и дългосрочни прояви и последствия на климактериума. Краткосрочните прояви са пременопаузалните (функционални) маточни кръвотечения, невровегетативните оплаквания и невропсихичните смущения. Най-често са проявени невровегетативните (например "топлите вълни" и др.), които се срещат при 75-80 процeнта от жените с максимална продължителност до 5 години.

При средносрочните изяви измененията са предимно в пикочно-половата система и се изразяват в атрофични промени с различна клинична картина. Тук поставяме и атрофичните изменения в кожата - известно е, че всяка година кожата на постменопаузалната жена губи 2 процeнта от колагена си поради липсата на естрогени. Към дългосрочните последствия поставяме остеопорозата и дължащите се на нея остеопоротични фрактури, което е едно социалнозначимо заболяване. Не трябва да забравяме и атеросклеротичния процес. След менопаузата поради липсата на протективните хормони-естрогените, настъпват неблагоприятни изменения в мастната обмяна с краен резултат атеросклеротични процеси и сърдечно-съдови заболявания.

Полени и плесени мъчат алергичните през лятото

Полени и плесени мъчат алергичните през лятото

Mалцина знаят, че през юни и до средата на юли сенна хрема предизвикват полените от някои житни култури. Това са ръжта и царевицата. Цвят разтварят и други алергизиращи треви ...

Климактериум без топли вълни

Климактериум без топли вълни

При повечето от жените след 40-годишна възраст дейността на ендокринно-половата система постепенно намалява. Обикновено това не е свързано с някакви по-сериозни оплаквания. При около 40% от жените обаче през този период са налице повишена раздразните ...

През зимата мозъчните инсулти зачестяват

През зимата мозъчните инсулти зачестяват

Mозъчният инсулт, който е най-честа причина за смърт или тежка инвалидност, се среща предимно при възрастни, но за съжаление и хора в средна и в млада възраст не са пощадени от него. ...

Лечение на грип! Профилактика при грипна епидемия.

Лечение на грип! Профилактика при грипна епидемия.

Рискът от заболяването е най-голям при децата, бременните и хората с лабилно здраве. Окончателната диагноза се поставя след прецизни вирусологични изследвания. ...

Мийте ръцете си поне 10 пъти на ден

Мийте ръцете си поне 10 пъти на ден

Синдромът на мръсните ръце наред е сред основните причини за високата заболеваемост от стомашно-чревни разстройства ...

Как се събират и съхраняват стволовите клетки

Как се събират и съхраняват стволовите клетки

Терапията със стволови клетки се осъществява посредством трансплантация - вливане по кръвен път. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести