Какво включва профилактиката на кариеса при децата

Какво включва профилактиката на кариеса при децата

Артрозата може да бъде забавена и дори спряна

Артрозата може да бъде забавена и дори спряна

Артрозната болест представлява дегенеративно заболяване на ставите, характеризиращо се с разрушаване на ставния хрущял и с разрастване на костна тъкан, водещо до образуване ...

Усложнения при температурен гърч

Усложнения при температурен гърч

В някои случаи температурните гърчове нанасят сериозни поражения на централната и периферната нервна система. Когато потърпевшите са деца, родителите задължително трябва да изискват компетентна лекарска намеса на невролог-педиатър. ...

Здравето на зъбите е от изключително значение за бъдещото състояние на организма. В ранните години от живота то се постига най-вече чрез навременна профилактика.

Залагането на зародишите на временните (т. нар. млечни) зъби започва през втория ембрионален месец, обяснява тя. Това означава, че още тогава бъдещата майка трябва да се погрижи за тяхната профилактика, която ще гарантира здрави зъби на все още нероденото и те на витамини и белтъчини храни ще осигурят на клетките достатъчно вещества, за да произвеждат те пълноценни структури - т.е. такива, в които не са настъпили увреждания по време на тяхното изграждане.

През втората половина от бременността е желателно жената да приема повече минерали,

които ще подпомогнат правилното протичане на процеса на минерализация на временните зъби. Необходими са по 2 г калций дневно, които постъпват в организма главно чрез млечните продукти - около литър и половина прясно мляко или 300 г. сирене. През последните гестационни седмици се извършва и залагането на някои от зародишите на постоянните зъби. Затова е желателно тогава бъдещата майка да поема храни, богати на витамини и белтъчини.

След раждането денталните лекари препоръчват няколко вида профилактика на временните и постоянните зъби - хранителна, флуорна, устна хигиена и силанизация.

Целта на хранителната профилактика е да осигури на клетките необходимите вещества, за да могат те да произведат оптимални зъбни структури. В началото те се набавят чрез белтъчините и витамините. В по-късните етапи от изграждането на зъбите е редно да предлагате на бебето храни, богати най-вече на минералните вещества калций, фосфор и микроелемента флуор. Те са необходими, за да могат зъбите му да посрещнат условията на агресивната среда в устата, която се поддържа от попадащите в нея ястия и напитки, ставащи все по-разнообразни при постепенното захранване.

Вторият вид профилактика е флуорната. Специалистите препоръчват тя да се предприема само след консултация с дентален лекар. Той ще определи дали такава профилактика е уместна, какви препарати и в какви дози са не-обходими за определения пациент.

Устната хигиена е свързана с отстраняване на полепналата по зъбите плака, в която микроорганизмите от устната кухина разграждат веществата до киселини. Всъщност това е основният механизъм за възникване на кариес.

Ето защо борбата с плаката трябва да започне още с пробива на първите зъбки от временното съзъбие - когато бебето е на около 6-месечна възраст. Докъм втората му годинка можете да ги почиствате с марлено тампонче, напоено в разтвор от една супена лъжица кислородна вода, разредена с чаша чешмяна вода. Вечерното обтриване е задължително, то е препоръчително и след останалите хранения. След 2-2,5-годишна възраст детето вече може да ползва четка и паста.

В момента пазарът предлага богат асортимент от продукти, които са подходящи дори за най-малките. Особено полезни за тях са електрическите четки, които са лесни за употреба и ги приучават към правилни движения. На 5-6 годинки пробиват първите постоянни кътници, наричани от специалистите шести зъби. Непосредствено след тях започва и смяната на временните зъби с постоянни, като най-напред падат фронталните първи резци. Редовното миене става още по-важно на този етап.

Един от съвременните и финансово достъпни за родителите методи за предпазване на зъбите от кариес е силанизацията.

При нея пластични композити, наречени силанти, се поставят в дълбоките фисури (вдлъбвания) на дъвкателните повърхности. По този начин се предотвратява развитието на кариес. Аплицирането на силанти има смисъл, ако се извърши до 2 г. след пробива на постоянните зъби. Шестите зъби например трябва да се третират до навършването на 8-ата година. Тъй като останалите пробиват по-късно, на няколко етапа, трябва детето многократно да се връща в кабинета. Освен това всички видове силанти изискват реаплициране (повторно нанасяне), което най-често се прави около половин година след първата процедура.

При малките пациенти с изкривени зъби се налага носенето на ортодонтски апарати.

Те биват няколко вида - интерорални сменяеми (могат да се свалят по желание), фиксирани (с многоключалкова брекет система) и екстраорални (с елементи извън устата). Много важно е зъбите да бъдат добре почиствани чрез специален набор от четки, както и детето редовно да посещава ортодонт (специалист по науката за възникването, лечението и предотвратяването на отклоненията от нормалното разположение на зъбите).

Микроинвазивна хирургия

Микроинвазивна хирургия

В случаите, когато проблемът е при мекото небце, преди години се изрязваше част от него, като същевременно се оперираха и сливиците (ако те не са оперирани преди ...

Увеличение на щитовидната жлеза

Увеличение на щитовидната жлеза

Увеличението на щитовидната жлеза се нарича гуша, гушавост, (струма). Най-общо гушата се разделя на ендемична и спорадична. Ендемичната гуша е най-разпространена и поразява голяма част от населението ...

Мeтодът ин витро помага при безплодие (стерилитет)

Мeтодът ин витро помага при безплодие (стерилитет)

В момента за оплождането ин витро здравната каса отпуска средства за най-евтино струващите медикаменти и то само за един опит на 100 човека месечно. На фона на над 250-те хиляди бездетни семейства у нас това е крайно недостатъчно. ...

Вeгeтативната дистония се крие зад безобидни симптоми

Вeгeтативната дистония се крие зад безобидни симптоми

Hевровегетативните оплаквания, като изпотяване, световъртеж, сухота в устата, напрегнатост, изтръпвания и студени крайници и др., са често срещани. Те са проява на специфична реакция на нервната система на човека при различни ситуации. ...

Строгата диета може да причини кокоша слепота

Строгата диета може да причини кокоша слепота

През деня зрението е нормално, но при свечеряване и през нощта то се влошава. ...

Какво причинява целулитът

Какво причинява целулитът

Установено е, че тъканите, засегнати от целулит, съдържат голямо количество алфарецептори, които не активират, а блокират разграждането на мазнините. Тогава, вместо да позволи освобождаването на липиди, както е редно, клетката стопира този процес. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести