Лечение с медицински пиявици
Пластични хирурзи ги слагат върху раните, за да намалят белезите. "Кръвожадните санитари" помагат при хипертония, тромбофлебит, варикозно разширени вени и при други заболявания. ...
Mалцина знаят, че през юни и до средата на юли сенна хрема предизвикват полените от някои житни култури. Това са ръжта и царевицата. Цвят разтварят и други алергизиращи треви: ежова главица, власатка, райграс, тимотейка. Разбира се, времето на цъфтежа им е различно в зависимост от надморската височина на географския район.
В София той приключва към края на юни и първите дни на юли, по високите планини започва и завършва по-късно. През този период причиняват полиноза и някои цветя: кремовете, булчинското цвете, божурът. В края на юни и началото на юли нацъфтяват и алергизиращите плевели: пелин, живовлек, киселец, коприва, лапад.
Съветите към страдащите от сенна хрема по време на рисковия цъфтеж са:
- Не ходете сред природата. По възможност не излизайте навън през деня, разхождайте се на открито рано сутрин и късно вечер. Навън носете тъмни очила, които предпазват лигавиците на очите от полените.
- Когато се приберете вечер,изперете веднага носените дрехи или ги оставете в друга стая.
- Измивайте си косата, защото и по нея полепват полени, които може да ви дразнят през нощта.
- Имате ли възможност, отидете на море - там въздухът е по-влажен, поленовите зърна се смиват и алергичните реакции са по-слаби или почти липсват.
Заради високите температури и голямата влажност през лятото се разпространяват и т.нар. въздушни плесени и спори, които също предизвикват алергични заболявания. Засегнати са основно децата, но и известен процент възрастни. Алергичната реакция е аналогична на поленовата: може да е хрема, по-рядко - сълзене от очите, астматичен бронхит или бронхиална астма.