Първа помощ при слънчево изгаряне
При прекомерно излагане на слънце кожата изгубва своята еластичност, променя се релефът. Какви мерки да предприемете, ако сте получили слънчево изгаряне. ...
Диети през пубертета водят до безплодие (стерилитет)
Хормоните представляват сложно съчетание от аминокиселини, белтъци и витамини. При гладуване организмът се съсредоточава върху оцеляването си и тогава настъпва груб дефицит на градивни субстанции ...
Mалцина знаят, че през юни и до средата на юли сенна хрема предизвикват полените от някои житни култури. Това са ръжта и царевицата. Цвят разтварят и други алергизиращи треви: ежова главица, власатка, райграс, тимотейка. Разбира се, времето на цъфтежа им е различно в зависимост от надморската височина на географския район.
В София той приключва към края на юни и първите дни на юли, по високите планини започва и завършва по-късно. През този период причиняват полиноза и някои цветя: кремовете, булчинското цвете, божурът. В края на юни и началото на юли нацъфтяват и алергизиращите плевели: пелин, живовлек, киселец, коприва, лапад.
Съветите към страдащите от сенна хрема по време на рисковия цъфтеж са:
- Не ходете сред природата. По възможност не излизайте навън през деня, разхождайте се на открито рано сутрин и късно вечер. Навън носете тъмни очила, които предпазват лигавиците на очите от полените.
- Когато се приберете вечер,изперете веднага носените дрехи или ги оставете в друга стая.
- Измивайте си косата, защото и по нея полепват полени, които може да ви дразнят през нощта.
- Имате ли възможност, отидете на море - там въздухът е по-влажен, поленовите зърна се смиват и алергичните реакции са по-слаби или почти липсват.
Заради високите температури и голямата влажност през лятото се разпространяват и т.нар. въздушни плесени и спори, които също предизвикват алергични заболявания. Засегнати са основно децата, но и известен процент възрастни. Алергичната реакция е аналогична на поленовата: може да е хрема, по-рядко - сълзене от очите, астматичен бронхит или бронхиална астма.