Кога е подходяща псамотерапията (пясъчните бани) и как се провежда
Пясъчните бани, известни още от древността, са един от елементите на морелечението. ...
Видове противогрипни ваксини и тяхното приложение
Противогрипната ваксина действа срещу щамовете на сезонните грипни вируси. ...
Добавка на някои лечебни растения може да повлияе много благоприятно хора, болни от диабет, които се лекуват само с диета или приемат противодиабетни таблетки.
Лечебен жаблек (Galega officinalis). Растението е известно у нас и с името конски ребра. С лечебна цел се използват цъфтящите му надземни части. Те съдържат вещество, имащо ефект, подобен на инсулина - понижават нивото на кръвната захар. Растението се използва и като потогонно и пикочогонно средство и за стимулиране на секрецията на мляко у кърмачки. 2 с. л. отнаситнената билка се заливат с 500 мл вряща вода и престояват в нея 20-30 ми- нути. Запарката се прецежда и се разделя на 3 дози, които се изпиват 20-30 минути преди трите основни хранения.
Черница. С лечебна цел се използват листата както от бялата, така и от черната черница, които се берат по време на цъфтежа. Освен че понижават кръвната захар, те имат добър ефект и при запек, хроничен бронхит, отоци и други. 2 с. л. наситнени листа се варят в 500 мл вода 5 минути. Отварата се прецежда, разделя с на 3 дози и се изпива 20-30 минути преди трите основни хранения. Черна боровинка. С лечебна цел се използват листата, които се берат през май - юни и са ценни за диабетика освен с това, че намаляват кръвната захар, също и с благотворното си въздействие върху периферната и вегетативна нервна система.
Листата от боровинки имат и жлъчегонно, пикочогонно и противовъзпалително действие. Ето защо те се прилагат и при камъни в жлъчния мехур и в бъбреците, както и при възпаление на червата, при хемороиди, при бяло течение и други. 2 с. л. от листата се варят в 500 мл вряща вода 5 минути. Отварата се прецежда, разделя се на 3 дози и се изпива 20-30 минути преди трите основни хранения.
Коприва. Използват се листата, които имат и кръвоспиращо, и противоанемично действие. 3 с. л. наситнени листа се заливат с 500 мл вряща вода и престояват 20-30 минути. Запарката се прецежда, разделя се на три дози, които се изпиват 20-30 минути преди трите основни хранения. Използват се и семената от коприва. 1 с. л. семена се накисват в 1 кофичка кисело мляко. Сместа престоява няколко часа и се консумира през целия ден.