Може ли месечният цикъл да закъснява или да се отложи
Aко пътуване, ваканция или спортно състезание налагат жената да отложи менструацията си, това може да стане с медикаменти, съдържащи женски полови хормони. В единия вид таблетки има гестагени ...
Повече сън в прехода от есента към зимата
През късната есен е естествено да има общ спад в активността, човек е склонен повече към почивка и размисъл. ...
Преди повече от половин век д-р Поспер Мениер дал подробно описание на заболяването, протичащо със световъртеж, гадене, повръщане, усилено потоотделяне, шум в ушите, прогресиращо намаляване на слуха, понякога и с неволно изпускане по малка нужда. Болестта получила неговото име. Досега обаче тя си остава загадка за специалистите: не са изяснени напълно факторите, които я предизвикват, непредсказуем е ходът на нейното протичане. Ясно е само, че причината за оплакванията се крие във вътрешното ухо, където е локализиран и органът на равновесието - вестибуларният апарат.
В почти 50% от случаите болестта на Мениер започва с незначителни слухови нарушения. В ухото нещо шуми, слухът леко се намалява, а след час-два всичко е нормално. В този ранен стадий заболяването може да бъде установено само с помощта на аудиограма. При останалите 50% от болните обаче всичко започва с жесток пристъп. В момент на пълен физически и душевен комфорт човек губи равновесие. Облекчение на оплакванията не настъпва нито в право, нито в седнало, нито в легнало положение - всичко наоколо се върти и човек сякаш пропада някъде. Без лечение пристъпът от Мениерова болест може да продължи с часове и дни. Но дори след като е отминал, не е сигурно, че на следващия ден той няма да се повтори.
Най-често използваните хомеопатични медикаменти за лечение на световъртеж, независимо дали става дума за Мениерова болест, или не, са следните:
"Бриония алба", в разреждане 5 или 9 СН. С профилактична цел се приемат по 5 гранули веднъж дневно. Няколко пъти дневно по 5 гранули се вземат при пристъпи на световъртеж, които се влошават и при най-малкото движение на тялото и главата. Често те започват още със събуждането и със сядането в леглото.
"Кокулус индикус", в разреждане 9 СН се прилага по 5 гранули веднъж дневно с профилактична цел. С лечебна цел се приемат няколко пъти дневно по 5 гранули - при кризи със световъртеж, съпроводени от гадене, повръщане и прималяване. Състоянието се влошава от преумора и при движение в кола. Неслучайно "Кокулус индикус" е подходящ за лечение на световъртеж, гадене и повръщане по време на пътуване.
"Кониум макулатум", в разреждане 5 или 9 СН, по същия начин, както и горните медикаменти, се използва за профилактика и лечение на световъртеж, провокиращ се при лягане в леглото, както и при завъртане на главата.
"Табакум", в разреждане 9 СН, е за профилактика и лечение на типичните "вагусови" кризи. В тези случаи преобладава тонусът на парасимпатикусовата нервна система, към която принадлежи и нервус вагус. Това е свързано не само със световъртеж, но и с гадене, повръщане, побледняване на кожата и студено изпотяване. Индикациите за използване на "Табакум" са близки до тези за използване на "Кокулус индикус", за който вече стана въпрос, но при "Табакум" оплакванията са още по-силно изразени и се успокояват от свеж въздух.
"Хина рубра", в разреждане 5 или 9 СН, е най-подходящ за лечение на световъртеж, съпроводен от чувство за шум в ушите, при хора с анемия или с ниско кръвно налягане.
Индикациите за използване на "Хининум сулфурикум", в разреждане 9 СН, са близки до тези на "Хина рубра", но в тези случаи освен световъртежа и шума в ушите, често е налице заглъхване на последните.
В случаите на световъртеж, освен гореописаните симптоматични медикаменти, трябва да се предпишат и такива, отговарящи на типа реакция и на чувствителния тип на болния - "Аргентум нитрикум", "Желсемиум", "Игнация", "Лахезис", "Мосхус", "Нукс вомика" и др.
Специфични хомеопатични медикаменти се назначават и в случаите, когато световъртежът не се дължи на Мениерова болест, а на ошипяване на гръбначния стълб, на проблеми с кръвното налягане, на съдови нарушения и др.