Диети през пубертета водят до безплодие (стерилитет)
Хормоните представляват сложно съчетание от аминокиселини, белтъци и витамини. При гладуване организмът се съсредоточава върху оцеляването си и тогава настъпва груб дефицит на градивни субстанции ...
Видове рак при жените и за необходимостта от профилактиката
Когато се открият навреме, злокачествените образувания, разпространени сред жените, са напълно лечими ...
Грипът е едно от най-широко разпространените епидемични заболявания. Той се причинява от грипни вируси. Най-уязвими са децата и възрастните хора. За съжаление грипът е съпътстван от висока смъртност точно при тези две рискови групи. Източник на заразяване е болният човек, който разпространява грипния вирус по въздушно-капков път чрез кихане, при разговор, издухване на носа, и по-рядко по битов път чрез предмети.
Околните вдишват вируса, който се настанява в носоглътката и с след инкубационния период (12-48 часа) започва същинското боледуване. То идва внезапно, без предварителни симптоми, с втрисане, висока температура, главоболие, световъртеж, болки по мускулите и ставите, гадене. Тъй като вирусът се размножава в носоглътката, болестта причинява болки при гълтане, хрема, сухо, дразнещо, а понякога и лаещо кашлене, както и при говор, защото може да бъде засегнат и ларингсът.
Заболяването продължава около седмица, като температурата е най-висока в първите дни, а усещането за отпадналост продължава доста по-дълго. Много неприятни са усложненията на грипа - най-често пневмония, която трудно се лекува. Профилактиката на грип включва:
- общи мерки - здравословен начин на живот, избягване на контакт със заразени от грип в периодите на епидемия;
- стимулатори на имунната система;
- противогрипни ваксини;
Основен метод за активно предпазване е противогрипната ваксина. Чрез нея в организма се вкарват частици от вируса, които водят до изработване на имунитет, без да предизвикват заболяване. Впоследствие, ако вирусът попадне в организма, не е необходимо време, докато се изработят антитела срещу него, тъй като те вече са създадени от ваксината.
Имунизирането трябва да става преди началото на грипната епидемия - през септември или октомври, защото за изработването на антитела са необходими 2-3 седмици, а продължителността на имунитета трае около 6 месеца. За да се имунизират, дeцата трябва да са здрави в момента на поставянето на ваксината. Другите изисквания са да нямат алергия към яйчни продукти и неомицин и да са понасяли нормално предишни имунизации.