Дендротерапия или как дървета успокояват, лекуват и укрепват здравето
Съвременната наука доказва вярванията на древните келти, че тяхното био поле може да ни зареди със сила и да погълне лошата енергия на болестта. ...
Белтък регулира кръвното налягане
Изследователи от Университета на Айова, САЩ, установили, че определен белтък помага на нервните рецептори. ...
Проучване на швейцарски учени доказва, че прекомерната употреба на кофеин по време на пубертета забавя съзряването на мозъка. А според статистиката неговата консумация сред младежите се е увеличила със 70% през последните десетилетия.
Не толкова заради кафето, колкото заради енергийните напитки.
През детството фазата на дълбокия сън е доста дълга. Тогава се образуват синаптични връзки, чрез които се предава информацията в мозъка. Нещата се променят с навлизането в пубертета. Тогава през нощта се подсилват синаптичните връзки, които мозъкът смята за най-полезни, и се унищожават онези, които не използва. По този начин информацията се реорганизира. Ето защо през пубертета момичетата и момчетата губят интерес към занимания, които дотогава са ги вдъхновявали. Голяма част от тях обаче откриват призванието си в гимназиалните години и задълбочават знанията си в области, някоя от които по-късно се превръща в тяхна професия.
Щом в организма постъпи твърде много кофеин, фазата на дълбокия сън се скъсява и тези процеси протичат по-трудно. В резултат на това синаптичните връзки в мозъците на тийнейджърите, които пият много кафе и енергийни напитки, са повече, отколкото в тези на връстниците им, които се ограничават с 2 чаши кафе на ден. Т.е. мозъците на любителите на кофеина не успяват да елиминират ненужните връзки и да укрепят най-необходимите, в резултат на което съзряват по-бавно.
В случая има едно-единствено решение - щом юношата бърза да поумнее, да намали кофеина.