Да защитим ставите
Можете да защитите ставите и връзките от травми не само с помощта на фитнес, но и със специална диета ...
Кога да включим яйце в храната на бебето?
Яйцата и млякото са най-пълноценните и добре балансирани по състав продукти. Те се усвояват почти напълно от организма (97%). Жълтъкът е богат на мазнини, холестерол, лецитин, витамин А, калций, фосфор, желязо. ...
Запознахме ви с болестите, които човешкият папиломен вирус причинява. Сега ще се спрем на лечението и на профилактиката им. Кондиломите се лекуват по индивидуална терапевтична схема, която е в зависимост от тяхната големина, разпространение, давност и локализация. Предприема се и отстраняването им с течен азот, с комбинация от киселини, с лазерна коагулация или чрез инжектиране на интерферон.
Понякога се налага да се съчетаят два или повече метода. Винаги като допълнение към лечението се добавят и имуномодулиращи и противовирусни таблетки, които да потискат развитието на вируса. Отстраняването на брадавиците намалява въз можността за предаване на инфекцията.
За да предпазят сексуалните си партньори, които също задължително се преглеждат и изследват, пациентите трябва да използват презервативи поне три месеца след отстраняването на кондиломите. Успешното лечение на рака на шийката на матката зависи много от ранната диагностика.
То е хирургично, съчетано с различни форми на лъчева и химиотерапия. За борбата с това коварно заболяване особено важна е превенцията. Според Световната здравна организация (СЗО) папиломният вирус е вторият най-сериозен виновник за рак при жените и причина за фатален край.
Годишно 288 000 жени по света умират от рак на шийката на матката. В момента специалисти и учени извършват сериозни проучвания върху създадените ваксини за профилактика. В Европа са лицензирани две. Те са сигурни по отношение предпазването от заразяване с HPV 16 и 18, които са отговорни за около 73% от случаите на рак на шийката на матката в Европа. Ваксините са в три дози, които се прилагат за период от шест месеца. Според досегашните наблюдения създаденият имунитет е 100 процентово ефективен поне за 5 години и може да предпазва и от други онкогеннисеротипове на HPV.
За сега не е създадена ваксина специално за мъже, но се проучва дали вече съществуващите могат да се прилагат и при силния пол. Взаимното доверие и моногамността на партньорите могат да намалят риска от заразяване. Винаги е добре да се внимава при избора на интимна половинка. Най-успешната профилактика остава презервативът, въпреки че и при него сигурността не е 100 процентова.