Психотропните лекарства са нож с две остриета
Адекватното им използване помага на психично болните да водят по-качествен живот. Но за съжаление броят на хората, страдащи от тяхната употреба, нараства ...
За храната и хранителните добавки – така наречените нутриентите
Много от нутриентите присъстват в достатъчно количество в храната ни, други се налага да си набавим допълнително като хранителни добавки. ...
В случаите, когато проблемът е при мекото небце, преди години се изрязваше част от него, като същевременно се оперираха и сливиците (ако те не са оперирани преди), след което се зашиват дъгите - уволопалатопластика. Изкуството на тази операция е да не се отнеме твърде много, но и да не се отнеме малко, т. е. да бъде т. нар. разумна достатъчност.
Ако се отнеме повечко от мекото небце, то не може да затваря клапата към носа. Тогава пациентът при гълтане на течност, част от нея преминава зад мекото небце и излиза през носа, което е доста неприятно. Ако пък се отнеме по-малко от мекото небце, няма ефект върху хъркането. При тази оперативна интервенция, възстановителният период е много болезнен (не може да се преглъща, появяват се лош дъх от устата, болки към ушите и др.), загона се прилага микроинвазивна хирургия, която е разработена преди 10-ина години. При нея се използва високочестотен ток, около 450 000 херца, и няма никаква болка. Това са сонди, които се поставят в мекото небце.
При пропускането на тока, тъй като тъканната течност представлява солев разтвор, започва триене на йоните и се развива температура около 60 градуса там, където е поставена сондата. После апаратът се изключва сам. По този начин става умъртвяване на тъканите на конкретното място в мекото небце. След 10-15 дни започва да се развива съединителна тъкан, която опъва мекото небце нагоре и то се отдалечава от задната стена на фаринкса. Благодарение на това създава добър пасаж за преминаването на въздуха.