Витамин D пази от захарен диабет

Витамин D пази от захарен диабет

Как може да преодолеете неприятните прояви на менопаузата

Как може да преодолеете неприятните прояви на менопаузата

Hормално е пременопаузата да започне на 42 години, а менопаузата да настъпи след 52 години. Наближаването на възрастта, в която менструацията спира, често предизвиква у жените страх от появата на неприятни усещания. ...

Да прогоним вирусите с котешки нокът

Да прогоним вирусите с котешки нокът

Полезните вещества на котешкия нокът са ефективни срещу вируси, бактерии и други болестотворни микроорганизми. ...

Последни данни от проведени изследвания на над 130 000 души, показват че мултивитамините и антиоксидантите не само не подобряват здравословното състояние, а в някои случаи (вит. A и вит. E) дори повишават рисковите фактори. Това обаче не се отнася за витамин D, чието значение като превенция срещу захарен диабет и метаболитен синдром е доказано.

Само около 30% от нужния витамин D може да се достави с приетата храна (мляко и млечни продукти, яйца, риба). Останалата част се набавя чрез поредица от превръщания на холестерола, включително и фотохимични. Витамин D се синтезира в кожата под въздействие на ултравиолетовите лъчи при излагане на слънце. Какъвто и да е неговият източник, необходимо е витаминът да премине през биологични процеси, които се осъществяват първо в черния дроб, а след това в бъбреците. Той повишава способността на червата да усвояват погълнатия калций и фосфор и намалява загубата им през бъбреците. В резултат на това двата елемента повишават нивото си в кръвта.

Недостигът на витамин D може да доведе до поява на рахит при децата, а при възрастните до остеомалация (размекване на костите). Тези състояния се свързват с намаляване на костната плътност, повишен риск от деформации и фрактури, намаляване на мусксулната сила, дължащи се на нарушен калциев баланс. Ролята на витамин D далеч не се изчерпва само с регулирането на костната минерализация. Връзката между захарния диабет тип 1 и дефицита на витамин D е широко обсъждана. Установено е, че допълнителното включване на витамин D може да предпази от появата на болестта или да подобри протичането й. Този ефект се дължи основно на имуномодулиращото въздействие на витамина, а както е известно, захарният диабет тип 1 е автоимунно заболяване. Значително по-малко се знае за връзката между витамин D и захарен диабет тип 2, който се характеризира с инсулинова резистентност и променена инсулинова секреция. От особено значение са факторите на външната среда, които освен роля на причинител могат да ускорят или забавят процеса. Все повече проучвания показват, че дефицитът на витамин D предразполага към намален глюкозен толеранс и понижава инсулиновата секреция. Попълването на запасите на витамина при приемането му като добавка нормализира неговото ниво в кръвта, което подобрява гликемията и инсулиновата секреция при пациенти с наличен захарен диабет тип 2.

Данните от няколко проучвания показват, че недостигът на витамин D играе важна роля не само за развитието на захарен диабет тип 2, но и на метаболитния синдром. Съществува обратнопропорционална зависимост между концентрацията на витамин D и натрупването на мастна тъкан, хипертриглицеридемията и хипергликемията. Инсулиновата резистентност се свързва с дефект и в липидния метаболизъм, кръвосъсирването, хипертонията, затлъстяването и съдовото възпаление, които се обединяват в метаболитния синдром. Той ускорява развитието на атеросклеротичните процеси и последващите сърдечно-съдови усложнения. Недостигът на витамин D при здрави хора повишава риска от развитие на метаболитен синдром и на хипертония.

Последните данни за ценния витамин доказват, че той въздейства върху имунната система, потиска растежа на туморните клетки, регулира кръвното налягане и подобрява инсулиновата резистентност. Те дават основание за още по-задълбоченото проучване на връзката между необходимия прием на витамин D и предпазването от хронични заболявания.

Кървенето при овулация не изисква лечение

Кървенето при овулация не изисква лечение

Всяко генитално кървене, което се различава от нормалното менструално по сила, продължителност или време на поява, сигнализира за проблем. След менопаузата то е патологично и изисква изясняване чрез кюретаж. ...

Билката родиола помага при депресияя, стрес и умора

Билката родиола помага при депресияя, стрес и умора

Билката, известна още като златовръх, помага при умората и стреса, укрепват психиката и имунитета ...

Артрозата може да бъде забавена и дори спряна

Артрозата може да бъде забавена и дори спряна

Артрозната болест представлява дегенеративно заболяване на ставите, характеризиращо се с разрушаване на ставния хрущял и с разрастване на костна тъкан, водещо до образуване ...

Рискови фактори за високо кръвно налягане

Рискови фактори за високо кръвно налягане

Потвърждават се данните, че хипертонията води до усложнения с висока сърдечно-съдова заболеваемост и смъртност. ...

Грипът при децата до 18-годишна възраст

Грипът при децата до 18-годишна възраст

Грипът при децата е остра инфекция, причинена от някой от вирусните типове А, В или С. ...

Антиоксидантите – безценни за здравето на човека

Антиоксидантите – безценни за здравето на човека

Те защитават здравето на човека още от утробата, дават му енергия и се борят с много болести, дори с рак и СПИН. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести