Как се нормализира високото кръвно налягане
Много научни проучвания доказаха, че високото кръвно налягане е в пряка зависимост със сърдечносъдовата заболеваемост. ...
Бързата реакция е животоспасяваща за исхемичната болест
Много важно за всеки човек е да знае как да реагира при поява на болка и колко часа след появата А ако близките преценят, че със собствен превоз ще го транспортират по-бързо, отколкото да чакат ...
Тази естествена човешка емоция може да ни разтовари от напрежението, но може и да ни разболее. Усложненията настъпват, когато не я изразяваме адекватно.
Гневът е нормална човешка емоция, която може да варира от слабо раздразнение до силна ярост. Той е резултат от усещане за неудовлетвореност, неразбиране, отхвърляне, безсилие, дискомфорт или разочарование.
Тази естествена реакция може да ни бъде полезна, но може и да ни вреди. Всичко зависи от начина, по който гневът бива изразяван. Знанието как да го разпознаваме и как да го изразяваме, може само да ни помогне да постигаме желаното и да се справяме с някои извънредни ситуации. Усложненията настъпват, когато ние - хората, не разпознаваме добре, а и не изразяваме адекватно своя гняв.
Често потиснатият гняв е един от отключващите моменти за състояния на тревожност или депресия. А неадекватно отреагираният гняв обикновено стои в основата на нарушените човешки взаимоотношения. И в двата случая гневът започва да влияе негативно на поведението и мислите ни, като създава редица предпоставки за най-различни здравословни проблеми. Дълго въздържаният гняв може да се хронифицира и да провокира физиологични проблеми, като високо кръвно налягане, сърдечни нарушения, главоболие, кожни заболявания, храносмилателни разстройства. Неадекватно изразяваният гняв може да създаде криминогенно поведение, изразено с емоционален и физически тормоз и насилие над околните, като доста често това са най-близките хора.
Ето няколко стъпки, които бихме могли да предприемем, за да се научим да управляваме своя гняв:
Когато усетим настъпването на гнева си, е желателно да дишаме дълбоко и да се опитаме да насочим мисълта си към нещо позитивно, себеутвърждаващо, което би могло да намали нашия яд в конкретната ситуация.
Желателно е да не потискаме гнева си, но да сме в състояние да го покажем по един социоприемлив вариант. Силните изблици на гняв често пъти правят отношенията ни с другите изключително трудни. Опитайте се да замените крясъците и острите реакции с умерена доза самоувереност и категоричност при отстояване на потребности, чувства или предпочитания.
Споделянето с близък на онова, което ни вълнува, и търсенето на алтернативен начин за реагиране може да промени чувството ни на крайна неудовлетвореност.
Откажете се от предприемане на важни, съдбовни стъпки в състояние на гняв.
Чувството за хумор е един от най-добрите ни помощници в умението ни да се справяме с гнева си.
Ако не успеете да приложите тези съвети и усещате, че гневът ви често е извън контрол, потърсете компетентна помощ от психотерапевт, който има умения именно в областта, засягаща управлението на гнева. Подходящата психотерапевтична намеса може да се окаже много добър вариант за справяне с гнева.