Болестта на Алцхаймер
Американски неврофизиолози откриха редица косвени симптоми на болестта на Алцхаймер, които могат да се наблюдават десетилетия преди поставянето на окончателната диагноза ...
Как може да преодолеете неприятните прояви на менопаузата
Hормално е пременопаузата да започне на 42 години, а менопаузата да настъпи след 52 години. Наближаването на възрастта, в която менструацията спира, често предизвиква у жените страх от появата на неприятни усещания. ...
Експерти от университета "Макмастър" в Хамилтън, Онтарио, анализираха резултатите от почти 200 изследвания за полезните за сърцето храни, в които са участвали милиони хора. Полученият в резултат списък е сравнително кратък - зеленчуци, ядки и продуктите от средиземноморската диета. Кратък е и списъкът с вредните храни - скорбялни, въглехидрати, като бял хляб, и трансмазнините, които са характерни за бисквитите и пържените картофи. Има и храни, за които няма категорични доказателства дали са полезни или вредни за сърцето. Сред тях са яйцата, месото, млякото и много други.
Статията за изследването, публикувана в "Архиви на вътрешната медицина", не е като списък за покупки. Тя обяснява как учените са оценили резултатите от 189 предишни изследвания по тази тема. Те използвали критерии, разработени от британския учен д-р Остин Брадфорд Хил - един от откривателите на връзката между тютюнопушенето и рака на белите дробове. Когато няколко изследвания за определен продукт показвали силна връзка с по-добро състояние на сърцето, тази храна или диета била поставяна начело в списъка.
Учените изтъкват, че има голяма "сива" област и много малко храни, за които има категорични доказателства, че са полезни за сърцето. Анализът им потвърждава ползата от средиземноморската диета, в която преобладават зеленчуците, ядките, пълнозърнестите храни, рибата и зехтинът, в сравнение със западната диета, наблягаща на колбаси, червено месо, бял хляб и мазни млечни храни. Иначе човек може да си позволи всичко, стига да е инцидентно.