Среден отит или възпалението на ухото при децата
Bъзпалението на ухото се нарича отит. Когато засяга кожата на външното ухо се нарича външен отит. Той настъпва най-често вследствие наранявания на кожата при почистване на канала, което става входна врата за развитие на микроорганизми. ...
Какви слънчеви очила да си купя против УВ лъчите?
Слънчевите ултравиолетови лъчи обикновено не предизвикват промени в очите, но високо в планината, както и на море, се появява реален риск да засегнат тъканите им. Влиянието на слънчевите лъчи е най-силно по обяд ...
B момента в света има над 200 милиона диабетици, а се предвижда, че след около 15 години техният брой ще се удвои. В България диагностицираните с това заболяване са над 300 000 - т.е. повече от 4% от населението. Контингентът на хората с предиабет е също голям. Кои са рисковите фактори за диабет от втори тип?
Наднорменото тегло е на първо място 90% от диабетиците от втори тип имат наднормено тегло, и то за сметка на концентрация на мастната тъкан в поясната област. Лимитът на обиколката на талиятае до 94 см за мъжете и до 80 см за жените. Оттам нагоре при съвпадението и на други обстоятелства е вероятно да се развие диабет.
Друг рисков фактор е заседналият начин на живот. Опасно е съчетанието на наднормено тегло (а това се дължи на прекомерно високо енергийно хранене) и малък разход на енергия. Ако преди 100-200 години това съотношение е било 3:1, сега то е 7:1. Това означава, че приемът на високо калорична храна е нараснал 2,5 пъти.
Склонността към талия над 94 см при мъжете и 80 при жените говори за наднормено тегло, което е рисков фактор за развитие на диабет повишено артериално налягане (над 130/80) на базата на стрес, наследственост и други фактори. Диабетът се комбинира с хипертония при 50% от случаите. Те вървят заедно и се преплитат като ситуация, която усложнява риска. Отклоненията в мастния профил (т. нар. дислипидемии).
Става въпрос не само за висок холестерол, а за качествена промяна в съставките на мастната обмяна. И това трябва да се прецизира с подробно изследване, защото в много от случаите общият холестерол може да бъде и нормален, а неговите съставки да са с отклонения. Депресивните състояния също са възможен риск за диабет, показват най-нови проучвания.
Наследствеността не е присъда, но има значение. Хората с този риск трябва да контролират своята кръвна захар. След като застрашените от диабет хора се идентифицират, им се предписва индивидуален режим на хранене и повече двигателна активност. Практиката показва, че ако се приложи тази тактика, за 5 години рискът от диабет намалява с над 50%. Достатъчно е пациентът да намали 5-10% от изходното си тегло, за да получи значителни подобрения.
Обратно - ако задържи тези наднормени килограми или ги увеличи, рискът от диабет нараства - на всеки трети човек се пада един заболял. Колектив от български медици, участва в европейския проект "ДЕ-план", който в рамките на 2 години изпълнява програма за идентифициране на рискови пациенти. Тя включва лекции за правилно хранене и стил на живот, за рисковете от усложненията при диабет, препоръчват им се подходящ диетичен режим и двигателна активност.
Важно е колко и в какво съотношение са комплексните въглехидрати - 50%, мазнините 25-30% (като наситените животински мазнини трябва да са под 10%) и белтъчините - 20-25%. Много полезна е рибата, защото съдържа омега3-мастни киселини, които имат много добър ефект върху обмяната на веществата. Препоръчва се спорт - плуване, колоездене, туризъм, фитнес и т.н. Но дори с 1/2 - 1 час ходене пеша всеки ден може да се постигне добър ефект. Специалистите проследяват във времето как тази промяна в начина на живот се отразява на пациентите.