Превенция срещу диабетът (захарната болест)

Превенция срещу диабетът (захарната болест)

Лечение на шипове

Лечение на шипове

Шиповете са костно-ставни израстъци, които често се появяват още в млада и средна възраст. Те се образуват при обездвижване, неправилна обмяна на веществата, след травмии др. ...

Лечение и профилактика на жлъчнокаменната болест

Лечение и профилактика на жлъчнокаменната болест

Лечението на жлъчнокаменната болест зависи от проявите на заболяването. При изявена форма и остри кризи пациентите задължително трябва да останат на легло. Добре действат при леки кризи топли процедури в дясното подребрие с помощта на електрическа гр ...

B момента в света има над 200 милиона диабетици, а се предвижда, че след около 15 години техният брой ще се удвои. В България диагностицираните с това заболяване са над 300 000 - т.е. повече от 4% от населението. Контингентът на хората с предиабет е също голям. Кои са рисковите фактори за диабет от втори тип?

Наднорменото тегло е на първо място 90% от диабетиците от втори тип имат наднормено тегло, и то за сметка на концентрация на мастната тъкан в поясната област. Лимитът на обиколката на талиятае до 94 см за мъжете и до 80 см за жените. Оттам нагоре при съвпадението и на други обстоятелства е вероятно да се развие диабет. 

Друг рисков фактор е заседналият начин на живот. Опасно е съчетанието на наднормено тегло (а това се дължи на прекомерно високо енергийно хранене) и малък разход на енергия. Ако преди 100-200 години това съотношение е било 3:1, сега то е 7:1. Това означава, че приемът на високо калорична храна е нараснал 2,5 пъти.

Склонността към талия над 94 см при мъжете и 80 при жените говори за наднормено тегло, което е рисков фактор за развитие на диабет повишено артериално налягане (над 130/80) на базата на стрес, наследственост и други фактори. Диабетът се комбинира с хипертония при 50% от случаите. Те вървят заедно и се преплитат като ситуация, която усложнява риска. Отклоненията в мастния профил (т. нар. дислипидемии).

Става въпрос не само за висок холестерол, а за качествена промяна в съставките на мастната обмяна. И това трябва да се прецизира с подробно изследване, защото в много от случаите общият холестерол може да бъде и нормален, а неговите съставки да са с отклонения.  Депресивните състояния също са възможен риск за диабет, показват най-нови проучвания. 

Наследствеността не е присъда, но има значение. Хората с този риск трябва да контролират своята кръвна захар. След като застрашените от диабет хора се идентифицират, им се предписва индивидуален режим на хранене и повече двигателна активност. Практиката показва, че ако се приложи тази тактика, за 5 години рискът от диабет намалява с над 50%. Достатъчно е пациентът да намали 5-10% от изходното си тегло, за да получи значителни подобрения.

Обратно - ако задържи тези наднормени килограми или ги увеличи, рискът от диабет нараства - на всеки трети човек се пада един заболял. Колектив от български медици, участва в европейския проект "ДЕ-план", който в рамките на 2 години изпълнява програма за идентифициране на рискови пациенти. Тя включва лекции за правилно хранене и стил на живот, за рисковете от усложненията при диабет, препоръчват им се подходящ диетичен режим и двигателна активност.

Важно е колко и в какво съотношение са комплексните въглехидрати - 50%, мазнините 25-30% (като наситените животински мазнини трябва да са под 10%) и белтъчините - 20-25%. Много полезна е рибата, защото съдържа омега3-мастни киселини, които имат много добър ефект върху обмяната на веществата. Препоръчва се спорт - плуване, колоездене, туризъм, фитнес и т.н. Но дори с 1/2 - 1 час ходене пеша всеки ден може да се постигне добър ефект. Специалистите проследяват във времето как тази промяна в начина на живот се отразява на пациентите.

Какво е микроинсулт

Какво е микроинсулт

Малкият исхемичен инсулт е нарушение в кръвообращението на главния мозък. ...

Сливиците – в битка с вируси и бактерии

Сливиците – в битка с вируси и бактерии

Като важна част от нашата имунна система, сливиците (тонзилите) са подложени на интензивни атаки ...

Обриви от памперси

Обриви от памперси

Кожата на бебето е много нежна и лесно се възпалява. Често причината са памперсите. ...

Видове херпесни вируси

Видове херпесни вируси

Семейството на херпесните вируси е голямо - известни са над 70 разновидности. Отличителна черта на всички е тяхната латентна форма. ...

Симптоми и лечение на страховата невроза

Симптоми и лечение на страховата невроза

Cтраховата невроза се нарича още паническо разстройство или депресивен синдром. Тя представлява нервно-психично разстройство с проява на безпричинни пристъпи на страх (от затворени пространства, преследване, височина, лекари, насекоми и много др.) ...

Да пие ли бебето вода и по колко?

Да пие ли бебето вода и по колко?

Bодата, като съставна част на кърмата (адаптираното мляко), е едно от първите неща, които бебето приема след раждането. Противоречиви са мненията дали на детето трябва да се дава допълнително вода. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести