Как се диагностицира болестта на Паркинсон
При поставяне на диагнозата Паркинсонова болест се вземат предвид анамнезата и неврологичното изследване. В анамнезата влизат сведения за близки роднини с това заболяване и приемането на медикаменти, които могат да симулират Паркинсонова клинична кар ...
Сърдечен инфаркт и как да се предпазим?
Cърдечният инфаркт е най-тежката форма на исхемична болест на сърцето и едно от най-фаталните и инвалидизиращи заболявания. Факторите, които влияят на риска от миокарден инфаркт ...
Запекът при бебетата и малките деца е състояние, причинено и зависещо от възрастта, анатомо-физиологичните особености на организма и други допълнителни фактори. Той се изразява в отделянето на твърди, суховати изпражнения, придружено с болка и затруднение. Честотата на изхожданията определя има ли запек или не.
Кърмачетата на естествено хранене през първия месец се изхождат след всяко хранене (по 6-7 пъти дневно), а ако са на изкуствено - по 1-2 пъти. Ако бебето "пропусне" 2 дни, на третия му е необходима помощ. До 1-годишна възраст е нормално голямата нужда да идва до 2-3 пъти дневно, а след годинка - 1-2 пъти.
Запек още в първите седмици след раждането подсказва за вродено заболяване и изисква задължителна консултация със специалист. Той трябва да се разграничи и от нередовното изхождане вследствие на недохранване. Ако детето е имало запек, придружен с болезнено изхождане, това може да задълбочи проблема за по дълъг период, свързан със страха от болката.
Запекът може да бъде причинен и от вирусни инфекции, съпътствани от намален прием на храна, висока температура, изпотяване и загуба на течности. Термометърът е първото средство, което може да използвате, за да улесните изхождането. След като анусът се намаже с крем, в него се поставя термометърът и се завърта в двете посоки няколко пъти. Ако не се постигне ефект, опитайте с клизма с детски иригатор, който може да се замести със спринцовка от 10 или 20 кубика.
За лечението на запека основна роля играе храната. Тя трябва да бъде по-течна (супи, бульони). Добре е да се приемат на гладно плодове и сокове със слабително действие-круши, сини сливи, грозде, кайсии. При по-големите деца добре действат сиропът и сладкото от рози. Млякото на кърмачетата на изкуствено хранене може да се приготвя с отвара от овесени ядки.
Ако не постигнете резултат, консултирайте се съсспециалист, който ще установи причината и ще назначи медикаментозна терапия.