Целулитът и портокаловата кожа не щади и слабите
Причините за появата на портокаловата кожа, която се определя като състояние, а не като заболяване, и обяснение защо засяга нежния пол ...
Какво да правим с отровните гъби
Cезонът на отравянията с диворастящи гъби е от май до ноември, като пиковият му период обхваща юли, август и септември. Най-отровната диворастяща гъба в България е зелената мухоморка, двойник на ядливата полска и ливадна печурка. ...
Ако получите слънчево изгаряне, трябва да реагирате веднага. Първо, незабавно прекратете излагането на слънце. Зачервените сърбящо-болезнени петна (първа степен на слънчево изгаряне) трябва да се третират с т.нар. след слънчеви препарати. Всяка голяма козметична фирма има както фотопротективна серия, така и препарати за след изгаряне.
Ако не успеете да ги откриете в търговската мрежа, дайте път на народната медицина. Нанесете маски с кисело мляко, зехтин, преварено олио - продуктите могат да се ползват по отделно или пък смесени. Колкото по-чести са апликациите, толкова ефектът е по-голям. В случай че страдате от фотоалергичен дерматит, влизат в работа противоалергичните препарати, които се приемат орално, и витамин B6 в ролята на вътрешен фотоекран.
При изгаряне втора степен по кожата се появяват мехури. Те трябва да бъдат спукани със стерилни инструменти (игли или ножички). Върху тях се налагат стерилни превръзки с препарати, ускоряващи зарастването като "Цикапласт", "Цикалфат", "Пантенол", "Хомеоплазмин". Честотата на смяната на превръзките и третирането с епителизиращи средства зависи от размера и дълбочината на пораженията. Желателно е да се приемат повече от 2 литра течности на ден - подсолен айран, фрешове, плодови и зеленчукови сокове. Въздържайте се от алкохол.