Какво представлява бебешката екзема
Eкземата е възпалителна реакция на кожата, причинена от различни външни или вътрешни фактори. ...
Намаляване на кърмата при кърмене
За бебето кърменето е най-добрият и естествен начин на хранене. Чрез майчиното мляко, което е перфектна комбинация от протеини, мазнини, витамини, антитела срещу инфекции, калций ,желязо и др. ...
Pазширените вени на долните крайници, известни още като варици, са често срещано заболяване. Те се появяват вследствие на фамилна обремененост с вродена слабост на венозната стена и венозните клапи, бременност, прекаран дълбок тромбофлебит, затлъстяване и др. Заболяването се среща особено често при хора, чиито професии изискват продължително стоене на крак.
С развитието на заболяването повърхностните венозни съдове на краката се разширяват и удължават, като стават отчетливо видими под повърхността на кожата. Намалява еластичността на венозната стена и се нарушава функцията на венозните клапи, пропускащи кръвта да тече единствено отдолу нагоре. Увреждането им води до движение на венозната кръв в неправилна посока. Дейността на мускулите не може да помогне за изпразването на венозните съдове, както става при нормално функциониращи венозни клапи. Венозният застой нарушава тъканната обмяна на веществата и причинява хроничен оток около глезените, последван от уплътняване на кожата и подкожната мастна тъкан.
Развива се хронично възпаление, което довежда до кафеникаво оцветяване на кожата. В резултат на нарушения метаболизъм се появяват кожни язви по подбедриците, които са много упорити и трудно се поддават на лечение. Спазването на правилен двигателен режим (редуването на стоеж и седеж с елевация, т.е. повдигане на долните карайници нависоко) и своевременната хирургическа намеса са профилактични мерки, които предотвратяват появата на трофичните кожни язви.
Повърхностните варици на долните крайници се лекуват радикално с хирургична намеса. Най-общо операцията се състои в отстраняване на разширените повърхностни венозни съдове и превързване на вените, свързващи дълбоката с повърхностната венозна система на краката. Операцията се извършва под спинална или епидурална регионална анестезия. Пациентът се раздвижва още на първия следоперативен ден и при липса на усложнения се изписва от болницата на втория.
Необходимо е да носи ластичен бинт около оперирания крайник в продължение на 10-14 дни. Оперативно лечение не се прилага при страдащи от дълбока венозна недостатъчност, от слабо изразена варикоза, както и при хора със сериозни съпътстващи заболявания, които не позволяват анестезия. В тези случаи носенето на еластични компресионни превръзки, периодичната елевация на долните крайници и упражненията за мускулите на краката облекчават симптомите.