Приемането на медикаменти по време на бременност
Бъдещите майки трябва много да внимават с употребата на лекарства, предвид на страничните им ефекти. Това важи особено за първите три месеца от бременността, когато се оформя плодът. ...
Замърсяването увеличи и алергиите
Aлергията се проявява със симптоми от различни органи, но тя е израз на обща нагласа на организма. Тя е несъответна по силата си защитна реакция на имунната система спрямо вещества от околната среда ...
Острият апендиците най-честото коремно заболяване в детска възраст, което изисква оперативно лечение. При новородените и кърмачетата се среща рядко. Сигналите за безпокойство са отказ от кърма, повръщане, подуване на корема, запек или диария и т.н. Апендицитът засяга най-вече деца между 7 и 14 години. Тяхната класическа клинична картина и тази на възрастните не е като при малките деца(1-3 г.), при които заболяването протича бурно и прогресира бързо.
Основният симптом е спонтанната коремна болка. Обикновено тя се появява постепенно и по-рядко е остра. В началото се разполага в горната коремна трета (или около пъпа) и има сравнително постоянен характер. По-рядко тя е коликообразна, обхващаща целия корем. В следващите часове болката се ограничава в долната дясна четвърт на корема. Не рядко, още от самото начало, тя може да бъде локализирана в тази коремна област. Вторият симптом е повръщането, често предшествано от гадене. Обикновено е еднократно и по-рядко - многократно, като в тези случаи съдържа жлъчка.
Острият апендицит често е придружен от запек и задържане на газове. За заболяването е характерна температура 37-38 градуса, но и висока ,достигаща 39-40 градуса. Поради силната болка детето избягва игрите, резките движения и дори ходенето. В по-напреднал стадий то лежи на дясната страна с присвити към корема крака. Общите оплаквания са отпадналост, неразположение, без апетитие, неспокоен сън.
Диагнозата остър апендицит се допълва и от клиничния преглед и резултатите от параклиничните изследвания. Но при наличие на някой от споменатите симптоми трябва да се потърси своевременна лекарска помощ.