Артрозата може да бъде забавена и дори спряна
Артрозната болест представлява дегенеративно заболяване на ставите, характеризиращо се с разрушаване на ставния хрущял и с разрастване на костна тъкан, водещо до образуване ...
Усложнения при температурен гърч
В някои случаи температурните гърчове нанасят сериозни поражения на централната и периферната нервна система. Когато потърпевшите са деца, родителите задължително трябва да изискват компетентна лекарска намеса на невролог-педиатър. ...
Доскоро се смяташе, че на кърмачетата трябва да се дават плодови сокове още на 3-4-ата седмица, а месец по-късно се препоръчваше детското меню да се разнообрази с допълнителна храна, като зеленчуково пюре, плодови каши, месен бульон. Много педиатри и до днес съветват майките да се придържат към подобни схеми, които присъстват в доста медицински справочници и ръководства.
Но данните от съвременните изследвания показват, че през първите месеци от живота на кърмачетата не е необходимо да се дават сокове. Ранното им включване в бебешкото меню, както и ранното захранване създават условия за алергизиране и за нарушения в стомашно-чревния тракт.
Най-добре е соковете да се дават от 6-месечна възраст. Плодовете и зеленчуците (домати, череши, вишни, ябълки, моркови, кайсии, праскови и др.), от които да ги приготвяте, подбирайте според сезона. Предпочитайте киселите, тъй като те улесняват усвояването на калциевите соли и предпазват детето от рахит. За малки бебета избягвайте само гроздовия сок - заради богатото му съдържание на глюкоза той може да предизвика стомашни разстройства. Ягодовият сок също е препоръчително да се избягва, ако детето поне веднъж е показало непоносимост към него, като организмът му е реагирал с поява на обриви.
Започнете даването на сокове с 5-10 мл дневно. Ако детето ги понася добре, увеличете постепенно количеството до 50 мл. Някои бебета приемат дори 100 мл, давани на два пъти. Фабрично приготвените плодови пюрета са прекрасен заместител на плодовите сокове. Фино смлени, те се понасят добре от децата. Пюретата са с гарантирана стерилност, приготвени са от разнообразни плодове плюс добавка на витамин С. Когато бебето навърши 7 месеца, опитайте да му дадете цял настърган плод (зеленчук) - ябълка, домат, кайсия, праскова, 2-3 череши.
Практиката показва, че поносимостта обикновено е добра. Повечето деца ги приемат, стига да са фино настъргани, прекарани през цедка или пасирани. Не забравяйте обаче, че през горещите дни бебето има нужда от допълнително количество вода (дo 100-150 мл), независимо от плодовите "дажби".