При бронхиална астма лечебните растения дават отлични резултати

При бронхиална астма лечебните растения дават отлични резултати

Съвременна терапия на лимфедемите

Съвременна терапия на лимфедемите

Лимфедемът е хронично заболяване, проявяващо се с оток на крайниците (или на друга част от тялото). Той е следствие от нарушеното движение на междуклетъчната течност и лимфата, което може да бъде резултат на вродено или придобито заболяване. ...

Какво е хернията и как се лекува?

Какво е хернията и как се лекува?

Хернията (изсипване) представлява излизане на коремни органи или на части от тях през естествено слаби или болестно разширени отвори на коремната стена. В зависимост от разположението им се различават: слабинни, бедрени ...

Болестта бронхиална астма е все по-често срещана, особено при лица, прекарали белодробни заболявания, както и при работещите в атмосфера, наситена с химически препарати, прах, влага. От нея страдат повече жените, а напоследък зачестяват и случаите сред децата и юношите.

Бронхиалната астма се характеризира с повишена чувствителност на трахеята и бронхите към различни дразнители, което води до стеснение на дихателните пътища. Най-често тя възниква при проникването през дихателните пътища на определени вещества, наречени алергени, които предизвикват образуването на антитела. При повторно попадане в организма алергенът се свързва със съответното антитяло в кръвта или клетките около капилярите на белодробните съдове. При някои по-чувствителни лица при това свързване се получава разширение на кръвоносните съдове, спазъм на бронхите, съпроводени със затруднено дишане (особено издишването), което е най-характерното за бронхиалната астма.

Алергените имат органичен и неорганичен произход. Те попадат в организма по различен начин. Най-честите алергени, които попадат в дихателните пътища, са: домашен прах, тютюнев дим, брашно, тичинков прашец, въглищин прах, различни химикали, парфюми и други. На второ място по значимост са различните видове бактерии и вируси, които при благоприятни условия причиняват възпалителни процеси - грип, бронхопневмонии. Съществуват мнения, че именно те стоят в основата на възникването и развитието на астматичното състояние. Не на последно място по значимост заемат алергените, проникващи в организма посредством храната: яйца, мляко и млечни продукти, риба, раци, месо, варива, плодове, зеленчуци, билки и други. Алергените могат да проникнат през кожата при ужилване или ухапване от насекоми, чрез инжекции, при използване на мехлеми, козметика и други.

Предполага се, че алергичните реакции се явяват у лица с вродено предразположение.

За възникването на алергични реакции и по-специално на астматични пристъпи роля играят и климатичните условия и метеорологичните фактори. Като провокиращ фактор на алергичния пристъп не се изключват и някои емоционални преживявания като стрес, уплаха, гняв, тревога.

Основните прояви на бронхиалната астма са пристъпи на кашлица със задух (мъчително издишване).

Обикновено пристъпите възникват внезапно, по-често нощем и продължават 1-2 часа. Лицето на болния е бледо, понякога синкаво, подпухнало, с уплашен вид. Състоянието му се облекчава при навеждане напред, като ръцете се опират върху коленете. Дишането е на редки интервали - 8-10 в минута, като се чуват от разстояние "свирене" и хъркане. Кашлица се появява в края на пристъпа с изхрачване на обилно количество пенести храчки. Понякога се наблюдава общо неразположение, втрисане, висока температура, което е израз на вторична инфекция. Най-тежки са често повтарящите се един след друг пристъпи, наричани астматичен статус.

Бронхиалната астма причинява различни и тежки усложнения върху дихателната и сърдечно-съдовата система. Ето защо се налага нейното своевременно и комплексно лечение: хигиенно-диетичен режим, климатолечение, таласотерапия, физиотерапия, медикаментозна терапия и фитотерапия. Лечението и особено профилактиката на бронхиалната астма изискват твърде продължителен период.

Трябва да се има предвид, че медикаментозното лечение е съпроводено с различни и в някои случаи сериозни странични ефекти. Ето защо извън пристъпите е целесъобразно да се провежда фитотерапия, която дава забележителни резултати като разрежда пристъпите и тяхната интензивност отслабва.

Използваните лечебни растения предимно с профилактична цел, са твърде много. Ето защо предлагам най-популярната и добила широко практическо приложение билкова комбинация.

Рецепта

Листа от жиловлек - 60 г, листа от подбел -30 г, стръкове от лопен - 40 г, стръкове от великденче - 40 г, листа от коприва- 40 г, листа от медуница - 40 г, плодове от анасон - 40 г, исландски лишей - 30 г, сладък корен - 30 г. Билките се смесват. Две супени лъжици от сместа се запарват и варят в 600 мл вода около 5 минути. След като отварата изстине се прецежда и се пие подсладена с мед по 1 кафеена чаша преди хранене 3 пъти на ден в продължение на 3-6 седмици. След почивка от 2 месеца курсът може да се повтори.

Какво е микроинсулт

Какво е микроинсулт

Малкият исхемичен инсулт е нарушение в кръвообращението на главния мозък. ...

Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни

Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни

Умората е толкова по-осезаема, колкото индивидът е по-малко трениран и закален ...

Правила за избор на очила с диоптър

Правила за избор на очила с диоптър

Към стъклата може да се добавят различни покрития - антирефлексно, твърдо и устойчиво на надраскване, ултравиолетово. ...

Упражнения за успокояване

Упражнения за успокояване

Ефектът е разтягане на гръдния кош, успокояване на нервната система, снема натрупаното напрежение, намалява стреса и депресията. ...

Девет стъпки към по-добрия тонус

Девет стъпки към по-добрия тонус

Само масажът на ходилата не само ще свали напрежението от уморените ви крака, но ще се отрази благоприятно и върху цялостното ви състояние ...

Упражнения за изправен гръб

Упражнения за изправен гръб

За да проверите правилна ли е стойката ви, изправете гърба и застанете до стената. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести