Среден отит или възпалението на ухото при децата
Bъзпалението на ухото се нарича отит. Когато засяга кожата на външното ухо се нарича външен отит. Той настъпва най-често вследствие наранявания на кожата при почистване на канала, което става входна врата за развитие на микроорганизми. ...
Кои са рисковите фактори за появата на некротично-язвен гингивит?
Болните се оплакват от внезапната поява на непрестанна, силна и мъчителна болка в областта на венците. ...
Интимният душ се използва от много жени с хигиенна цел. С него те си правят вагинални промивки с вода, интимни козметични продукти или дори дезинфекционни разтвори. Според съвременната медицина интравагиналните промивки са повече вредни, отколкото полезни, макар че понякога те се предписват от лекар специалист за лечение на специфичен здравословен проблем.
Статистиката сочи, че жени, които ги практикуват, страдат по-често от възпаления на маточните тръби и от безплодие. Нерядко се правят вагинални промивки след полов акт с цел предпазване от нежелана бременност. Този метод на контрацепция обаче е много несигурен. Промивките намаляват шанса за забременяване едва с 15-20%, докато презервативите предпазват в 97% от случаите. Понякога промивките могат дори да помогнат на сперматозоидите да се пренесат по-ефективно до маточните тръби, където настъпва оплождането.
Влагалищният секрет притежава уникална система за защита от инфекции, затова влагалището не се нуждае от допълнително измиване с каквито и да било средства. Централна роля в тази система изпълняват млечно-киселите бактерии. Те произвеждат продукти като млечна киселина и биоцини, които потискат растежа на микро организми като гъбички и бактерии. Затова промивките на влагалището само нарушават деликатния баланс на неговата екосистема, пречат на естественото му почистване и го правят по-податливо на инфекции. Това може да доведе до бактериална вагиноза, която се проявява с възпаление и влагалищно течение.