Увеличение на щитовидната жлеза
Увеличението на щитовидната жлеза се нарича гуша, гушавост, (струма). Най-общо гушата се разделя на ендемична и спорадична. Ендемичната гуша е най-разпространена и поразява голяма част от населението ...
Грижа за зъбите и орална хигиена
Четката и пастата за зъби са основните средства за лична орална хигиена. Но освен тях съществуват и други, които допълват тяхното действие. ...
Променливото настроение е един от характерните симптоми на менопаузата. При някои жени оплакването преминава мимоходом, при други се чувства много силно.
Жени със склонност към депресивни състояния по-често страдат от емоционална лабилност през менопаузата. При първи признаци се консултирайте с вашия лекар. Той ще прецени какви мерки трябва да се вземат, докато се приспособите към хормоналните промени.
Ако точно в този период сте подложени на стрес, това може да засили оплакването. Поддадете ли се на тревогата, раздразнението, тъгата, ще станете по-малко адаптивни към промените на организма. И в този случай потърсете съдействие от лекар, за да се справите с настроенията си.
Смущенията в съня не позволяват пълноценно да възстановите силите си през нощта и това засилва нервността. Изпотяването може да издава, че липсва фазата на дълбокия сън. Посъветвайте се с лекар как да се справите с горещите вълни, за да спите добре.
Някои жени са по-чувствителни към хормоналните промени, без да е известно какви точно са причините. Ако преди сте имали силно изразени предменструални симптоми, били сте изключително емоционални по време на бременността или сте страдали от следродилна депресия, най-вероятно сте от онези чувствителни жени, които реагират по-силно при всеки спад в нивото на естрогена. Специалистът ще прецени дали да приложи краткотрайна хормонална терапия, за да избегнете емоционалните кризи.