Може да се избавите от усещането за умора

Може да се избавите от усещането за умора

Масаж срещу главоболие

Масаж срещу главоболие

Акупресурата е най-сериозният алтернативен метод на традиционната медицина за премахване на главоболието. ...

Съвременна терапия на лимфедемите

Съвременна терапия на лимфедемите

Лимфедемът е хронично заболяване, проявяващо се с оток на крайниците (или на друга част от тялото). Той е следствие от нарушеното движение на междуклетъчната течност и лимфата, което може да бъде резултат на вродено или придобито заболяване. ...

Умората е едно от най-честите оплаквания, което пациентите споделят в лекарския кабинет. Тя може да бъде следствие от психическо или физическо претоворване.

Ако тялото е уморено, дайте почивка на мускулите. Проучванията обаче показват, че психологическите фактори са в основата на поне 50% от оплакванията за умора. При умствено изтощение най-добрия релакс осигурява сънят, около 7 часа е оптималната му продължителност. Върху нея могат да окажат негативно влияние различни фактори. Напитки, съдържащи кофеин, не е желателно да се приемат по-малко от 6 часа преди заспиване. Алкохолът също въздейства на нервната система и смущава съня.

Умора причинява работата нощем, тъй като се обърква биологичния часовник. Спането през деня трудно може да компенсира пропуснатото, защото в светлите часове невротрансмитерите, отделяни от мозъка, настройват на будна вълна.

До цялостна преумора може да доведе работохолизмът. Амбициозните хора да склонни да хвърлят енергията си в кариерата, при което се нарушава балансът в семейния и социалния им живот. А при безработица е възможно да се появи емоционално изтощение. Състоянието понякога се задълбочава до безпокойство и депресия.

Вземете мерки, за да преодолеете чувството за отпадналост. Ако сте пушач, намалете цигарите. За производството на енергия тялото се нуждае от глюкоза и кислород, а въглеродният монооксид, съдържащ се в тютюна, намалява нивото на кислорода в кръвта. Ограничете дейностите, които вървят ръка за ръка с физическата пасивност - гледането на телевизия, стоенето пред компютъра. Ако сте над 40 години, отдавна не сте спортували и при вас вече се е появил хроничен здравословен проблем, посъветвайте се с лекар как постепенно да преминете към по-активен начин на живот.

Яжте в определени часове и избягвайте продукти, богати на калории и мазнини. Не пропускайте хранения - гладуването причинява спад в кръвната захар и усещане за замайване и слабост. Вместо да изяждате 3 големи порции на ден, опитайте се да ги разделите на 6 малки. Пийте достатъчно вода - дехидратираният организъм функционира с понижена работоспособност.

Открийте своя ефективен начин за релаксиране. Непрекъснатото безпокойство изцежда енергията от тялото и причинява изтощение. Целта е да изключите адреналина и да дадете възможност на тялото и ума да се възстановят. Позволявайте си понякога да мързелувате. Съвременният човек се надпреварва с времето и се опитва да оползотворява всяка минута до такава степен, че изпитва чувство на вина, когато не работи или не върши нещо полезно. Това неизбежно води до умора. Научете се да отделяте няколко часа седмично за себе си, пък ако ще дори да се мотаете. Още по-добре е да се позабавлявате. Смехът е едно от най-добрите средства за помпане на енергия.

Ако по-здравословният начин на живот не прогони чувството за умора до 2-3 седмици, потърсете медицинска помощ. То може да е симптом за вътрешно заболяване. Само лекар може да уточни дали оплакването е свързано с аномалии във функцията на щитовидната жлеза, анемия, проблеми със сърцето, грип, хепатит, диабет.

Първа помощ при фебрилен (температурен) гърч

Първа помощ при фебрилен (температурен) гърч

Фебрилният (температурен) гърч е неконтролируемо мускулно съкращение - ограничено или генерализирано, което е причинено от висока температура. Той не се получава веднага с повишаването,а обикновeно със спадането, най-често - когато е към 38 градуса. ...

Какво да правим с отровните гъби

Какво да правим с отровните гъби

Cезонът на отравянията с диворастящи гъби е от май до ноември, като пиковият му период обхваща юли, август и септември. Най-отровната диворастяща гъба в България е зелената мухоморка, двойник на ядливата полска и ливадна печурка. ...

Как да се предпазим от остеопорозата

Как да се предпазим от остеопорозата

След като навършат 50 години, две трети от жените изпитват недостиг на костна тъкан. Според специалистите това не е резултат от климакса, който всъщност само ускорява процеса. ...

Рецепти срещу запек

Рецепти срещу запек

Вероятно на всеки човек се е случвало в даден момент да страда от запек. ...

Да защитим ставите

Да защитим ставите

Можете да защитите ставите и връзките от травми не само с помощта на фитнес, но и със специална диета ...

Профилактика на цистита при жените и мъжете

Профилактика на цистита при жените и мъжете

Спазването на изрядна интимна хигиена е от основно значение за предотвратяване на риска от развитие на цистит. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести