Какво активизира вирусите и настинките
Инфекцията се предава най-лесно чрез докосване на носа, очите или устата със заразени ръце ...
Розацея - лечение и съвети
Pозацеята е хронична рецидивираща кожна болест, засягаща лицето, върха на носа и клепачите на очите. Самото име на заболяването, което значи ...
Съвременният човек борави с модерни технологии, които много улесняват работата му, затова се очаква от него да върши всичко бързо и качествено. В повечето случаи успява, но понякога губи концентрация, минава на автопилот и лошите резултати не закъсняват. Лекарите споделят, че от слаба или неточна памет, както и от трудности при съсредоточаване на вниманието се оплакват много хора - от ученици до мъже и жени в третата възраст. Тези проблеми не крият опасности за здравето, но действат потискащо и понижават самочувствието.
Много и различни са причините за отслабването на паметта и концентрацията.
Една от тях е възрастта. Нормално е с напредване на годините клетките в мозъка, както всички други в организма, да започнат да губят от капацитета си. По-младите хора, които водят активен начин на живот, могат да търсят причината в редовното недоспиване, водещо до преумора и затормозяване на мозъка в обработването на информация.
За да се радваме на бърз ум и услужлива памет, трябва системно да тренираме сивото си вещество, съветват специалистите. Продължителното му бездействие, извършването на монотонни и повтарящи се действия без ангажиране на мисълта водят до постепенното закърняване на съществуващите невронни връзки.
Честата употреба на алкохол или наркотични вещества също вредят на мозъка, причиняват разсеяност, затруднения в запомнянето и възпроизвеждането на информация. Подобен ефект може да има и продължителният прием на някои медикаменти. В много случаи депресията върви ръка за ръка с чувството за тревожност и тогава концентрацията става почти невъзможна. Британски учени от Единбургския университет откриват, че специфичният ген аполипопротеин, свързан с познавателните способности, е виновен за пониженото качество на някои мозъчни функции. Хората с такова генно наследство са по-предразположени към влошаване на паметта.
Има начини да засилите концентрацията и способността да помните по-добре. Зареждайте организма с достатъчно антиоксиданти. Те противодействат на свободните радикали и по този начин забавят процесите на стареене. Омега-3 мастните киселини са особено полезни за нормалното функциониране на мозъка и доказано предпазват от развитие на болестта на Алцхаймер. Поддържайте доброто си настроение. Известно е, че смехът ангажира множество участъци в сивото вещество.
Интересен метод за запомняне е да си представите онова, което не бива да забравяте, в абсурдна среда или ситуация. Например запланували сте да вземете обувките си от поправка и във въображението ви те се появяват върху празнично сервирана маса. Ако това не проработи, просто си записвайте в тефтерче задачите за деня.