Алопецията или косопад изисква ранно лечение

Алопецията или косопад изисква ранно лечение

Креатинът ни e нужен като майчиното мляко

Креатинът ни e нужен като майчиното мляко

Той има важна роля за оптималната физиологична функция на тялото на възрастния човек, особено на мозъка, нервната система и мускулите ...

Мързеливото око не дава симптоми

Мързеливото око не дава симптоми

Aмблиопия (мързеливо око) е състояние, което се характеризира с намалена зрителната острота. То не може да бъде коригирано с очила или с контактни лещи. ...

Падането на косата е нормален физиологичен процес и невинаги е повод за притеснение. Естествено то не бива да надхвърля определената норма. От сто хилядите косми, които "носим" на главата си, дневно падат от 40 до 100. Косъмът живее около 4 години, остарява и окапва.

В растежа си той преминава през три фази. Първата е на активен растеж (от 2 до 4 години), втората - междинна (от 15 до 20 дни), когато престава да расте, но клетките на папилата, в която се намира коренът на косъма, са живи, и в последната (от 90-120 дни) прекратява живота си. Мъртвият косъм лежи близо до изходния канал на мастната жлеза. В тази позиция той може да е седмица или повече, но може и да падне по-рано.

В това време се образува нов космен зародиш, от който израства нов косъм. Под въздействието му старият се откъсва и трифазният цикъл започва отначало. Когато обаче паднат повече от 100 косъма, вече трябва да обърнем внимание и да потърсим  причината, като ги анализираме. Ако са удебелени, означава, че са остарели и им е дошло времето за смяна. Но излязат ли извън строя млади и здрави косми, трябва да се потърси консултация с дерматолог.

Представете си: ставате една сутрин, поглеждате се в огледалото и виждате, че косата ви е оредяла! След няколко дни тя започва да пада на кичури. Звучи ужасно, но се случва на страдащите от алопеция. Много често тази дума се използва както за "частично" оплешивяване при алопеция ареа, така и за общо. Между 20 и 30% от мъжете са засегнати от тази болест и само 5% от жените. Но не само липсата на коса е заболяване, а и супер окосмяването - хипертрихоза.

Обнадеждаващ е фактът, че при косопада фоликулите на косъма не се унищожават напълно. И затова трябва да се започне ранно лечение. След време в повечето случаи те се възстановяват и косата израства наново. Близо една трета от жените страдат от различни форми на косопад. Познати са три основни типа: Аlopecia androgenica (андрогенна алопеция), Аlopecia areata (кръгова алопеция) и Аlopecia totalis (тотална алопеция). Андрогенната алопеция засяга предимно мъже в зряла възраст и има прогресиращ ход, водещ до трайно оплешивяване.

У жените тя се наблюдава много по-рядко и има по-бавно и по-слабо развитие, което води до разреждане на косата. При мъжете падането на космите започва от челните ъгли, теменната област или върха на главата, като постепенно тези области се обезкосмяват. Слепоочията и тилната област почти никога не се засягат. Много често андрогенната алопеция се съпътства от себорея, откъдето идва и другото наименование - себорейна плешивост. Лечението е доста трудно и продължително.

Много важно е да се започне в ранния стадий. Локално се използват противосеборейни и подобряващи кръвоснабдяването на кожата средства. Добро въздействие оказват и колоидалната сяра, естрогенните хормони, билковите лосиони. Вътрешно се взима в продължение на три месеца "Пантогар". Хирургичното лечение включва автотрансплантация на косми, взети от тилната област и присадени в алопетичните участъци. Напоследък се прилагат с успех лазерно лечение и кислородна мезотерипия.

Кръгова алопеция започва с кръгло петно на темето и постепенно обхваща и други участъци от главата. Това оплешивяване обхваща космите на главата, веждите и брадата. Причините са най-разнообразни: психически травми, огнища на инфекции (зъби, сливици, синуси), ендокринни заболявания на хипофизата, щитовидната и надбъбречната жлеза, както и недостиг на витамини и минерални соли. Всички изброени до тук фактори поединично или в комбинация водят до смущения в метаболизма на клетките в космената луковица и до блокиране на тяхното деление, което пък стопира растежа на косъма и той пада.

В повечето случаи кръговата алопеция се лекува сама, след като отмине стресът. При по-тежките случаи помагат апликациите с кортизон, инжекциите или електротерапията. При тоталната алопеция цялото окосмяване по тялото пада. Прибягва се до хирургическо присаждане на коса. Хипертрихозата, или повишеното окосмяване, се наблюдава и при двата пола. При жените е в областта на лицето, тялото и гениталиите. Този мъжки тип окосмяване създава лошо самочувствие и комплекси за малоценност и води до депресивни състояния. Причините са различни, но най-често е хормоналното нарушение във функцията на яйчниците (кистозни) и на надбъбречните жлези.

При заболяване на кората на надбъбреците (адреногенитален синдром) се наблюадва свръхпродукция на надбъбречни андрогенни хормони и като резултат на това настъпва окосмяването от мъжки тип с брада и мустаци. Картината при поликистоза на яйчници е същата. При надбъбречните форми се прилагат хормони от групата на кортизона. При останалите форми се правило калнолечение. Окончателното премахване на свръхокосмяването се постига с апарат, който комбинира фотоепилация с лазер.

Генитални инфекции се лекуват индивидуално

Генитални инфекции се лекуват индивидуално

Лекарят се съобразява с вида на течението и особеностите на организма на всяка пациентка. Хомеопатичните препарати се използват самостоятелно или в комбинация с други медикаменти. ...

Неконтролируемия прием на храна при момичетата или т.нар хиперфагия

Неконтролируемия прием на храна при момичетата или т.нар хиперфагия

Редом с анорексията и булимията, сред тийнейджърките зачестяват и случаите на хиперфагия. ...

Болките в кръста не търпят твърда постеля

Болките в кръста не търпят твърда постеля

Тренирайте мускулите, които участват в поддържането на гърба ...

Розацея - лечение и съвети

Розацея - лечение и съвети

Pозацеята е хронична рецидивираща кожна болест, засягаща лицето, върха на носа и клепачите на очите. Самото име на заболяването, което значи ...

Слънчево изгаряне - какво да правим

Слънчево изгаряне - какво да правим

Ако получите слънчево изгаряне, трябва да реагирате веднага. Първо, незабавно прекратете излагането на слънце. Зачервените сърбящо-болезнени петна (първа степен на слънчево изгаряне) трябва да се третират с т.нар. след слънчеви препарати. ...

Дори 7 минути гимнастика седмично пазят от диабет

Дори 7 минути гимнастика седмично пазят от диабет

Енергична гимнастика, продължаваща само 3 минути дневно, предпазва от диабет, защото помага да се контролира кръвната захар, твърдят британски учени. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести