Сърбежът в ушите може да продължи
Hай-честият локализиран сърбеж е този в ушите. При по-голямата част от страдащите той е проява на кожно заболяване, като себорея, невродермит, контактен дерматит, атопичен дерматит и псориазис. ...
Синдромът на хроничната умора не означава мързел
Хроничната умора поразява главно младите, по-високо образованите и преуспяващите хора. ...
Лечението на жлъчнокаменната болест зависи от проявите на заболяването. При изявена форма и остри кризи пациентите задължително трябва да останат на легло. Добре действат при леки кризи топли процедури в дясното подребрие с помощта на електрическа грейка, затоплен и увит в кърпа термофор, торбичка със затоплен мокър пясък или трици.
В по-тежките случаи се налага прилагане на болкоуспокояващи медикаменти и спазмолитици (във вид на коктейли или интравенозни вливания). Специализирана помощ трябва да се търси и при повишена температура и поява на жълтеница. По време на кризите болните да приемат само течна храна: билков чай с малко захар; разреден компот от ябълки, круши или праскови; печени ябълки и др. С подобряване на състоянието хранителният режим постепенно се разширява, като се включват пасирани зеленчукови супи без масло, млечни каши с ориз или грис, леки кремове, плодови сокове, варени или печени нетлъсти меса и риба.
При диспептичната форма на жлъчнокаменната болест пациентите трябва да избягват физически натоварвания, да се пазят от простуди и сътресения на тялото (возене с каруци и мотоциклети по неравни пътища). Необходимо е да се въздържат от обилна и мазна храна, от силни алкохолни напитки. Не бива да се уморяват и да се подлагат на нервно-психични напрежения. За преодоляване застоя на жлъчката добре се отразяват всекидневното ходене с постепенно удължаване на маршрута, туризмът и др.
При наличие на жлъчни камъни се препоръчва ограничаване или пълно изключване на храни, съдържащи холестерол животински мазнини и вътрешности, яйца, хайвер. Не бива да се преминава границата от 50-60 г мазнини дневно, и то главно от растителен произход или от прясно краве масло. Да се ограничи употребата на пушени и сушени меса. В малки количества са разрешени кренвирши и нетлъсти пресни колбаси.
От растителните храни да се ограничат: бобовите (най-вече зрелият фасул), спанакът, лападът, патладжаните, сините сливи, големите количества зеле и картофи. Туршиитеи киселото зеле също да се избягват. Не се препоръчват и тестени храни - баници, кифли. Макарони и юфка могат да се употребяват като гарнитура, и то от пациенти без излишни килограми.
Разрешени са нетлъсти меса и риби, яйчен белтък, мляко и млечни произведения (без пикантни ферментирали сирена), както и растителни консерви, стерилизирани под вакуум. Балнеолечението повлиява добре жлъчнокаменната болест. Най-подходящи са слабите алкално-фосфатни води, облекчаващи отделянето и изливането на жлъчката. Лечението в балнео курортите се препоръчва 1-2 пъти годишно.
Полезни са както пиенето на вода (по 100150 мл 3 пъти на ден, четвърт час преди хранене),така и баните-всеки ден или през ден при температура на водата до 37 градуса. Използват се и редица процедури - масажи, парафинови апликации в дясното подребрие, лека гимнастика.
За лечение широко се използуват и народни средства. Добре действат запарките от корен на цикория, от цвят на лайка, мента, жълт кантарион. Препоръчва се сок от черна ряпа, маслинено масло с лимонов сок - по 1 с. л. сутрин на гладен стомах. Популярно лечебно средство е т. нар. реза. Тя се пие разтворена във вино или в маслинено масло. За да се предпазите от жлъчнокаменна болест и да предотвратите образуването на жлъчни камъни, е необходимо всекидневно движение и/или гимнастика, нискокалориен хранителен режими избягване на нервно-психичните напрежения и стреса.