Как да пазим глезените от навяхване
При инцидент охладете с лед, стегнете с еластичен бинт и повдигнете крака по-високо от нивото на гърдите ...
Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни
Умората е толкова по-осезаема, колкото индивидът е по-малко трениран и закален ...
Cтраховата невроза се нарича още паническо разстройство или депресивен синдром. Тя представлява нервно-психично разстройство с проява на безпричинни пристъпи на страх (от затворени пространства, преследване, височина, лекари, насекоми и много др.) и паника в съчетание с тревожно-депресивна симптоматика.
Задължително условие е повтаряемостта на пристъпите без наличието на психотравмиращи фактори. Характерни за заболяването са следните симптоми: задух, сърцебиене, задушаване, болки в гърдите, световъртеж, замаяност, изпотяване, слабост, несигурност и др. Това състояние е близко до депресията и агорафобията (страх от открити пространства), което се потвърждава от общата им симптоматика и доброто повлияване от новите антидепресивни медикаменти.
Много важно е да се постави точна диагноза - целта е да се изключат т.нар. органични психози. Страховите неврози и депресиите се лекуват с помощта на лазерна акупунктура, игло и ултразвукова терапия. Процедурите балансират енергийните отклонения от нормалното състояние на организма.
Методиката има болкоуспокояващ ефект, подобрява кръвообращението и повишава защитните сили на организма. В някои случаи се налага и медикаментозно лечение от клиничен психиатър. Ако неврозата не се лекува, тя може да се задълбочи и дълго време да откъсне болния от семейната, трудова и социалната му среда. Терапията се допълва с психотерапевтични сеанси. Контактът с психоаналитик дава шанс на страдащия от страхова невроза да се научи да живее и да мисли позитивно.