Виж още:
Как стволовите клетки избавят от "перде" на окото
Как женски хормони може да лекуват мозъчни травми
Белтък регулира кръвното налягане
Антиоксидантите – безценни за здравето на човека
Кои са рисковите фактори за появата на некротично-язвен гингивит?
Връзката между главоболието и шиповете в шията
В някои случаи температурните гърчове нанасят сериозни поражения на централната и периферната нервна система. Когато потърпевшите са деца, родителите задължително трябва да изискват компетентна лекарска намеса на невролог-педиатър. Температурните гърчове често спохождат малките.
Те се появяват при инфекции на горните дихателни пътища (ангина, хрема, фарингит), които обикновено са придружени от повишена температура. Клиничните симптоми на температурните гърчове имат най-често тонично-клоничен характер - трептения на крайниците и очите, и траят от 1-3 мин., а броят им не надминава 3-4.
Най-честото усложнение, което дава при децата температурният гърч, е гнойният отит. Той може да причини отогенен гноен менингит, нанасящ непоправими поражения върху централната нервна система. На практика най-важният въпрос е опасността от появата на епилепсия след прекаран температурен гърч.
Тук особено полезна за диагнозата и лечението е компютърната диагностика на мозъка - електро енцефалография (ЕЕГ) и цветна мозъчна картография. При правилно лечение отклоненията отшумяват до 1 месец, но е необходимо след този период да се направи повторно изследване, което ще уточни прогнозата на заболяването.
Лечението е комплексно: лекува се основното заболяване, като се прилагат и противогърчови средства, както и противо температурни медикаменти.