През зимата мозъчните инсулти зачестяват
Mозъчният инсулт, който е най-честа причина за смърт или тежка инвалидност, се среща предимно при възрастни, но за съжаление и хора в средна и в млада възраст не са пощадени от него. ...
Приемането на медикаменти по време на бременност
Бъдещите майки трябва много да внимават с употребата на лекарства, предвид на страничните им ефекти. Това важи особено за първите три месеца от бременността, когато се оформя плодът. ...
Грипът е инфекциозно заболяване, което периодично обхваща големи групи от хора и създава възможност за възникване на епидемии. Причинява се от грипни вируси и това категорично го различава от острите инфекции на дихателните пътища, дължащи се на други патогени. Двата вида заболявания често се бъркат, защото имат сходна симптоматика. Но грипът започва рязко и оплакванията са много по-силно изразени.
Имунизацията е основно средство за предпазване. Чрез ваксина в организма се въвеждат само необходимите частици от грипния вирус, които позволяват да се създаде специфична имунологична памет и да се изградят противогрипни антитела. Когато в организма попадне грипен вирус, вече подготвените за действие защитни сили го унищожават и предпазват от заболяване.
Според специалистите октомври и началото на ноември е най-подходящото време за имунизация. В този период хората обикновено са в добро здраве, което е задължително условие за ваксинация. Освен това са необходими най-малко 20 дни за изграждане на имунитет. Той трае цяла година, като най-силен е през първите 6 месеца.
Лекарите препоръчват имунизация най-вече на децата, на хората над 60-65 години и на страдащите от хронични заболявания. В рисковата група влизат и тези, чиито професионални ангажименти са свързани с много социални контакти.
Имунизацията може да предпази човек не само от самия грип, а и от тежки усложнения при евентуално заболяване. Данните сочат, че при малките деца вследствие на грип се повишава рискът от остър отит на средното ухо, от остър бронхит и пневмония. Хората от третата възраст най-често развиват пневмония, която може да доведе до летален изход.
Поради голямата изменчивост на вирусните причинители всяка година се изготвя различна ваксина, съобразена с актуалните грипни щамове. По препоръка на Световната здравна организация и с одобрението на Европейската агенция по лекарствата в тривалентната ваксина за сезон 2015/2016 са включени: щам A (H1N1) - т.нар. Калифорния, наследник на свинския грип; щам A (H3N2), известен като Швейцария; и щам B или Пукет.
Ваксината се поставя вътремускулно, на ръката, най-добре това да направи личният лекар. Приложението и не се препоръчва при бебета под 6-месечна възраст, при страдащи от алергия към яйчен белтък и при хора, които са дали алергична реакция при предходно имунизиране. Противопоказано е поставянето на ваксина по време на заболяване, протичащо със или без повишена температура, кашлица, хрема.