Полени и плесени мъчат алергичните през лятото
Mалцина знаят, че през юни и до средата на юли сенна хрема предизвикват полените от някои житни култури. Това са ръжта и царевицата. Цвят разтварят и други алергизиращи треви ...
Сърдечна атака и първа помощ
Понятието сърдечна атака включва симптомите на остър миокарден инфаркт и нестабилна стенокардия това са острите форми на исхемичната болест на сърцето. ...
Хемороидите са най-честото заболяване в аналната област, от което страдат около 10% от хората. Те се развиват от нормалната хемороидална тъкан, която се намира в края на аналния канал и физиологично осигурява финото затваряне на ануса за газове и изпражнения и предпазва от травмиране канала при изхождане по голяма нужда.
Хроничният запек, условията за повишено вътрекоремно налягане, като тежкия физически труд, кръвния застой в седалищната област (при шофьори и при хора, упражняващи правостоящи професии), бременността, водят до разрастване на аналната кавернозна тъкан и до образуването на хемороидалните възли. Заболяването се развива бавно. Първоначалните признаци са дискретни и не безпокоят болните.
Изразяват се в неприятни усещания и дискомфорт в аналната област, лек сърбеж след дефекация. Симптомите се засилват при преумора, запек, прием на пикантни храни и алкохол. Кървенето при дефекация е първият сериозен признак. Кръвта е ясна и изтича в края на дефекацията под формата на единични капки. Друг симптом е пролабирането (излизането) на хемороидите при дефекация.
Първоначално хемороидалните възли след дефекацията се прибират спонтанно. По-късно обаче това става невъзможно. Диагнозата се потвърждава чрез външен оглед на аналната област, ректално туширане и ендоскопско изследване на правото черво. Колоноскопията, цялостно изследване на дебелото черво, е задължителна с оглед диференциране от други заболявания с тази локализация - тумори, полипи, язви и др.
Лечението е консервативно и оперативно. Болните трябва да спазват хигиенно-диетичен режим - да избягват пикантните храни и алкохола, да лекуват запека, да поддържат изрядна анална хигиена - измиване с хладка вода, без сапун, подсушаване с мека кърпа. Локално се прилагат мазила и свещички с обезболяващо, противовъзпалително, кръвоспиращо и тромболитично действие.
Тромбозиралите и възпалените хемороиди се лекуват изключително консервативно, като към вече споменатите мерки се добавят седящите бани в разтвор на калиев перманганат или в отвара от смрадлика, лайка или гръмотрън, както и налагането следна аналната област. Алтернатива е лигирането на възлит, което води до спонтанното им отпадане.