Рискови фактори за цистита

Рискови фактори за цистита

Съвременна терапия на лимфедемите

Съвременна терапия на лимфедемите

Лимфедемът е хронично заболяване, проявяващо се с оток на крайниците (или на друга част от тялото). Той е следствие от нарушеното движение на междуклетъчната течност и лимфата, което може да бъде резултат на вродено или придобито заболяване. ...

Какви са причините за острото и хроничното възпаление на средното ухо

Какви са причините за острото и хроничното възпаление на средното ухо

Възпалението на средното ухо се нарича отит. Това заболяване често се подценява от пациентите, а обощопрактикуващите лекари невинаги го разпознават. ...

Циститът е възпаление на пикочния мехур. Заболяването, което се среща често, започва остро. То може да протича и хронично, ако не се вземат навременни терапевтични мерки. Нелекуваната инфекция в някои случаи достига бъбреците и други съседни органи, довежда до изменения в пикочния мехур и да причинява допълнителни заболявания. Освен бактериален, циститът бива вирусен и туберкулозен. Оплакванията може да са причинени от инфекция на пикочния канал, както и от злокачествен процес в отделителната система и др. Затова е наложителна консултация със специалист. При признаци на цистит (особено когато симптомите се появяват за първи път) задължително се прегледайте. Препоръчва се прием на повече течности, въздържане от пикантни (прекалено солени и кисели) храни и от алкохол.

Често рецидивиращият цистит е признак за системни проблеми в организма или за лоша хигиена и начин на живот. Ако страдате от това заболяване, не поставяйте топло (електрическа възглавница или грейка) върху корема, тъй като това може да доведе до разпространение на инфекцията.

Ето кои са факторите, предразполагащи към развитие на цистит:

Общо понижаване на имунитета. Наличие на хронични заболявания - бъбречни, гинекологични, полово-преносими инфекции, понижен имунитет в периода, непосредствено преди менструация, и др. Състоянието на бременност също е рисков фактор.

Простудяване. Рискът е по-голям, ако са засегнати областта на кръста, таза и краката.

Други здравословни проблеми. Изменения на лигавицата на влагалището и пикочния канал при дефицит на естроген; честа употреба на спермициди и неподходящи контрацептивни средства. Възпаление на органите в малкия таз, склонност към констипация, заболявания на бъбреците. Всички тези фактори водят до промени в тъканите на пикочния мехур, те стават по-рехави и податливи на инфекции.

Хигиена. Препоръчително е дамските превръзки и тампони да се сменят често. При тоалет трябва измиването да става от гениталиите към ануса. В противен случай е много вероятно да се пренесе инфекцията Escherichia coli, която може да се разпространи в пикочния канал и мехур. Някои нейни щамове са изключително устойчиви при попадане върху епителната тъкан на органите на отделителната система. Затова аналният секс се счита за опасен.

Неподходящо бельо. Бельото тип "стринг" (прашки) спомага за при-движването на инфекции от областта на ануса към вагината. Подобна е опасността при носене на синтетични тъкани, бельо и дрехи, ко- ито се впиват в тялото.

Някои храни. При консумация на пикантна храна и алкохол в урината се отделят вещества, които дразнят стените на пикочния мехур. Това от своя страна отваря "вратичка" за развитие на инфекция.

Анатомични особености. Рецидивите на цистит могат да се дължат на особености в анатомията на гениталиите. Ако уретрата се отваря във влагалището или се намира до него, при полов контакт в уретрата навлизат микроорганизми, които са част от вагиналната флора, или други патогенни микроорганизми. Възможно е да се появи дразнене на отвора на пикочния мехур при продължителен или многократен секс. Неблагоприятно въздействие има и половото сношение при пълен пикочен мехур, при дефлорация и при инфектиране с патогенни микроорганизми от партньора.

Вредни навици. Постоянно пълният пикочен мехур води до разтягането му и до загуба на неговата еластичност. Вредни са и честите посещения на тоалетната вследствие на стрес, които също могат да намалят защитните сили на лигавицата на пикочния мехур.

Познаването на рисковите фактори, както и тяхното избягване намалява до голяма степен възникването на това често и неприятно заболяване, което се лекува успешно, ако своевременно се потърси лекарска помощ.

Лазерната корекция на очите налага предварителни мерки

Лазерната корекция на очите налага предварителни мерки

Ако решите да предприемете лазерна корекция на вашите диоптри, е необходимо да си направите подробен очен преглед при специалист, който да прецени дали сте подходящ кандидат. ...

Приемането на медикаменти по време на бременност

Приемането на медикаменти по време на бременност

Бъдещите майки трябва много да внимават с употребата на лекарства, предвид на страничните им ефекти. Това важи особено за първите три месеца от бременността, когато се оформя плодът. ...

Рискови фактори за високо кръвно налягане

Рискови фактори за високо кръвно налягане

Потвърждават се данните, че хипертонията води до усложнения с висока сърдечно-съдова заболеваемост и смъртност. ...

Как се събират и съхраняват стволовите клетки

Как се събират и съхраняват стволовите клетки

Терапията със стволови клетки се осъществява посредством трансплантация - вливане по кръвен път. ...

Как да премахнем стриите

Как да премахнем стриите

Стриите са червеникави или белезникави хоризонтални ивици на кожата, разположени в областта на корема, гърдите, бедрата и седалището. Получават се при преразтягане и разкъсване на колагеновите влакна в дермата, което настъпва при рязко увеличение ...

Пародонтозата атакува венците без симптоми

Пародонтозата атакува венците без симптоми

Пародонтозата е заболяване, което по разпространение се нарежда на второ място след кариеса(разяждането на зъбите) и се среща предимно при хора над 30-годишна възраст. Тя засяга не самия зъб, а тъканите и връзките, които го поддържат. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести