Нефритът е символ на здравето и дълголетието
Полускъпоценният камък нефрит е сред най-ефективните в стоунтерапията. ...
Ваксината най-добре пази от грип
Грипът е едно от най-широко разпространените епидемични заболявания. Той се причинява от грипни вируси. Най-уязвими са децата и възрастните хора. За съжаление грипът е съпътстван от висока смъртност точно при тези две рискови групи. ...
Много от процесите и състоянията на зъбите и околните тъкани са невидими за окото, затова често се налага да се правят рентгенови снимки. Те помагат на стоматолога при поставянето на диагнозата и за избора на лечение, тъй като могат да покажат големината и разположението на кариеса, формата, дължината и дебелината на корена, заболяване на костта около зъба, качеството на запълване на кореновите канали, поставяне на коренови щифтове и имплантанти.
По-модерно оборудваните стоматологични кабинети разполагат с нужната апаратура и така на пациента не му се налага да става от зъболекарския стол и да ходи до лаборатория. Дори са разработени софтуеъри, при които рентгеновата снимка се получава на компютърен монитор в дигитален формат с всичките екстри на цифровата технология - увеличаване на детайли, регулиране на яркостта и контрастта и т.н.
Облъчването при рентгеновите снимки е минимално. Лаборантът насочва рентгеновия лъч съвсем точно към съответния зъб или група зъби. Експонирането е много кратко. Пациентите трябва да знаят, че рентгенографската плака (или филмче, както го наричаме по-често) на обратната си страна има плътно оловно фолио, което не пропуска рентгеновите лъчи. Лаборантът покрива тялото на пациента с оловна жилетка, която защитава вътрешните органи. Добре е бременните жени и децата да избягват рентгеновите снимки, но ако лечебният процес го изисква, не трябва да има притеснения.